Z pośród licznych owoców uprawianych w Polsce jeden owoc wyróżnia się smakiem i dlatego króluje. Jaki to owoc ? Jest czerwona, duża, słodka, orzeźwiająca, nawadniająca organizm w upalny dzień. Mowa oczywiście o truskawce. Truskawka, to jeden z najbardziej znanych i popularnych owoców nie tylko w naszym kraju, ale również na świecie. Jakie truskawka ma właściwości? Do jej zalet zalicza się to, że jest niskokaloryczna. W 100 gramach mieści się tylko 32 kalorie. Wspaniale gasi pragnienie, gdyż posiada dużo wody. I liczne witaminy A, E, C, B1, B2, B3, B6, B9, B12. Oraz wapń, potas, sód, magnez, mangan, cynk, żelazo. Truskawka ma trochę cukru, ale zawiera też błonnik, który reguluje i przyspiesza metabolizm.
Nie każdy z konsumentów tego aromatycznego i smacznego owocu wie, że truskawka zwana też jest poziomką ananasową lub poziomką wieloowocową. Truskawki swój początek mają w osiemnastym wieku. Powstały na wskutek przypadkowego skrzyżowania poziomki wirginijskiej pochodzącej z Ameryki Północnej z poziomką chińską.
Dziś trudno nam sobie wyobrazić lato bez przepysznych truskawek. Obecnie truskawka uprawiana jest we wszystkich krajach, gdzie panuje klimat umiarkowany. W Polsce każdego roku produkuje się niemalże 200 tysięcy ton truskawek, co daje nam siódme miejsce na świecie. Jednak największym producentem są Stany Zjednoczone, Hiszpania, Rosja i Turcja.

Jak i kiedy sadzi się truskawki ?
Krzaczki truskawek sadzi się w rzędach co 20 cm. Odległość między rzędami wynosi około 70 cm. Ważna jest też głębokość sadzenia. Nie wolno posadzić truskawki zbyt głęboko, gdyż może to być powodem gnicia. Nie mogą też być zbyt płytko posadzone, ponieważ zaczną usychać ich korzenie. Okazuje się, że najlepszy jest złoty środek i sadzenie sadzonek nie za głęboko i nie za płytko. Czyli po środku. Ponadto sadzonki truskawek trzeba sadzić tak, aby liść sercowy znajdował się na powierzchni gleby. Natomiast korzeń był dobrze okryty ziemią. Warto też przed zasypaniem korzenia sprawdzić, czy jest on dobrze rozłożony. Po zasadzeniu dobrze jest obsypać sadzonki korą lub obłożyć słomą, którą należy usunąć po stwierdzeniu, że sadzonka się przyjęła.
Najbardziej korzystne jest sadzenie truskawek w lipcu i w sierpniu. Gdyż sadzenie późną jesienią jest ryzykowane z powodu niedługiego czasu do zimy i zbliżających się mrozów. Sadzenie w miesiącach letnich daje pewność, że do zimy zaszczepki się ukorzenią. I w następnym roku możliwe będzie już owocowanie, choć pierwsze owocowanie nie będzie obfite, ale na pewno już będzie. Czyli letnie sadzenie jest korzystniejsze od jesiennego, także ze względu na to, że więcej sadzonek ma okazję się przyjąć i utworzyć do zimy dużą ilość zawiązków pąków kwiatowych.
Dla kogo są truskawki?
Truskawki, to owoce, które może jeść każdy pod warunkiem, że nie jest uczulony na te owoce. Nie wskazane są one dla dzieci do drugiego roku życia, oraz dla osób uczulonych na kwas salicylowy i osób z nadwrażliwością jelit. Truskawki nadają się bezpośrednio do spożycia, co najczęściej jest praktykowane, jak i na przetwory. Z truskawek powstają soki, dżemy, lody, jogurty, maślanki, galaretki. Truskawki wykorzystywane są jako farsz do pierogów i składnik do ciast. Poza tym są jednym z najlepszych ozdobników ciast, tortów, deserów, lodów. Wytwarza się z nich też likiery, nalewki, wina. Bo truskawki, to jedne z najpyszniejszych i najbardziej popularnych owoców w Polsce. A także jedne z najbardziej cenionych owoców na świecie.
Zastosowanie truskawek
Truskawki dzięki swoim zaletom wykorzystywane są nie tylko w przemyśle spożywczym. Dzięki zawartości kwasu salicylowego posiadają właściwości oczyszczające i dlatego stosuje się je również w kosmetyce. Gdyż odmładzają skórę, dodają jej blasku, regenerują, oczyszczają, rozjaśniają przebarwienia na skórze, chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV, odtruwają i odżywiają skórę. Z truskawek produkowane są także kosmetyk do pielęgnacji zębów. Jak na przykład pasty wybielające zęby. A także preparaty poprawiające wygląd paznokci. Oraz perfumy i dezodoranty. Kosmetyki na bazie truskawek pozytywnie wpływają również na włosy. Nawilżają je i dodają im blasku. Zapobiegają wypadaniu włosów, łupieżowi i innym chorobom skóry.