Każdy mocny trening przynosi wiele pożytku dla zdrowia osoby ćwiczącej. Z drugiej strony może przyczynić się do różnych problemów, w tym nadmiernym wyczerpaniem i osłabieniem mięśni. Powód jest prosty! Brak podstawowej wiedzy na temat procesów zachodzących w organizmie podczas wysiłku. Do tego dochodzą liczne zaniedbania dotyczące np. diety, snu lub przyjmowania nieodpowiednich suplementów.
Odpowiednie paliwo daje siłę i efekty!
Trening, nawet najlepszy, nie wystarczy, jeśli chcesz osiągać coraz lepsze wyniki. Po znacznym obciążeniu wysiłkowym organizmu zachodzą w nim procesy, które mogą prowadzić do znacznego wyczerpania. Wystarczy, że więcej pobiegasz czy pojeździsz intensywniej na rowerze, aby odczuć postępujące osłabienie i ból mięśni.
Od czego zacząć, aby poczuć się lepiej? Posiłek regeneracyjny jest jednym z ważniejszych elementów w życiu każdego sportowca, także amatora. Dostarczenie organizmowi odpowiednio zbilansowanej diety po treningu sprawia, że każda komórka ciała jest dobrze odżywiona. Mięśnie rosną, ciało odpoczywa i ubywa tkanki tłuszczowej. Mimo dużego zmęczenie ciało szybciej się zregeneruje, co odczujesz po znacznym przypływie energii.
Zaserwuj sobie po treningu porcje świeżych warzyw, najlepiej bananów czy truskawek z naturalnym jogurtem. Sprawdzą się również nasiona, płatki owsiane i kanapka z chudym mięsem. Natomiast po ok. 2 godzinach zjedz pełnowartościowy posiłek bogaty w węglowodany złożone i białka. Kasze, różnego rodzaju inne produkty zbożowe, jaja czy ryby to świetne składniki do pożywnego obiadu, czy kolacji.
Witaminy, minerały i izotoniki
Oprócz diety niezwykle ważne jest to, aby dostarczyć organizmowi odpowiednie suplementy. Wiadomo, że składniki odżywcze najlepiej czerpać ze świeżych i zdrowych produktów. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Zdrowa żywność nie zawsze jest tak zdrowa i nie każdy ma stały dostęp do nieprzetworzonych produktów. Również nie wszystkie witaminy i minerały można w dostatecznej ilości czerpać z pożywienia. Wtedy z pomocą przychodzą dobrej jakości suplementy diety, które pomagają wypełnić braki podstawowych składników w organizmie.
Na rynku z takimi produktami znajdziesz mnóstwo preparatów, które niekoniecznie sprawdzą się u Ciebie. Zacznij więc od zdobycia konkretnej wiedzy na temat odżywek, izotoników itd., aby dobrać odpowiednie dla siebie produkty. To przede wszystkim dobrej jakości kompleks minerałów i witamin, które mają bardzo duże znaczenie dla pracy całego organizmu. Dodają witalności i pomagają w szybszej regeneracji. Również bardzo ważne są izotoniki, które stanowią połączenie wody, niewielkiej ilości soli i kwaśnego odczynu. Świetnie nawadniają organizm podczas upalnych dni. Oprócz takiego napoju płyny uzupełniaj wodą, najlepiej wypijaj jej do 2.5 l dziennie, aby poczuć efekty.
Pełnowartościowe białko – ratunek dla mięśni
Wiadomo, że białko pełni w organizmie funkcję budulcową, regeneruje tkanki i równowagę kwasowo zasadową. Ma też swój wkład w gospodarkę hormonalną i budowanie odporności. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i szczególnie wykonujesz treningi siłowe, zapotrzebowanie na białko w Twoim organizmie wzrasta. Tuż po treningu mięśnie szczególnie potrzebują aminokwasów, aby mogły się zregenerować i odpocząć. Spożycie białka przed treningiem ma za zadanie chronić mięśnie (antykataboliczne działanie) i pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej. Natomiast po treningu białko wykazuje właściwości naprawcze mięśni.
Aminokwasy BCAA – szczególnie ważne po treningu
Leucyna, izoleucyna i walina to trzy odrębne aminokwasy tzw. BCAA – co to jest i jak stosować? Suplementowanie ich zaleca się przede wszystkim przed treningiem w celu usprawnienia ćwiczeń i ochrony mięśni przed uszkodzeniem. Co więcej, pomagają też spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, dlatego cenią je osoby chcące się odchudzić. Jeśli zależy Ci na poprawie wyników sportowych, wysmukleniu sylwetki i ogólnie lepszym samopoczucie po treningu BCAA pomogą Ci to osiągnąć.
Stosowanie aminokwasów BCAA – korzyści
- efektywniejsza synteza białek mięśniowych
- szybsza i skuteczniejsza regeneracji mięśni
- ochrona tkani mięśniowej przed rozpadem
- wzmocnienie wytrzymałości
- wydajniejszy trening
Oprócz ww. elementów dobrej regeneracji mięśni znajduje się oczywiście sen. Nie dziw się, że za mała ilość snu wpływa negatywnie na Twój organizm. Ciągłe zmęczenie, brak dobrej koncentracji i obniżenie przemiany materii to trzy kluczowe skutki deficytu nocnego odpoczynku. Po nieprzespanej nocy nie masz co liczyć na przyrost mięśni i spalenie tkanki tłuszczowej i na pewno na chęć do kolejnego treningu.