Prawidłowa perystaltyka jelit ma istotne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania organizmu. Leniwe lub zbyt szybkie ruchy robaczkowe jelit mogą wskazywać na różnego rodzaju zaburzenia, lub chorobę. Prawidłowe skurcze mięśni gładkich sprawiają, że spożywany pokarm jest wydalany z organizmu w ciągu jednego dnia. Zaburzenia w perystaltyce mogą, doprowadzić do ich nadmiernej aktywności. Co w konsekwencji prowadzi, do występowania zaburzeń ze strony układu pokarmowego i biegunki.
Zaburzenia w postaci zbyt leniwej perystaltyki mogą prowadzić do zaparć lub w skrajnych przypadkach do częściowego, lub całkowitego zablokowania jelita. Zarówno leniwa, jak i zbyt szybka perystaltyka jelit jest zaburzeniem. Powinna (przy dłużej utrzymujących się objawach) zostać skonsultowana z lekarzem. Może być sygnałem rozwijającej się poważnej choroby. Nadmierna aktywność mięśni gładkich może w przypadku starszych osób lub małych dzieci doprowadzić do odwodnienia organizmu i stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.

Leniwa perystaltyka jelit – przyczyny
Przyczyną nadmiernej perystaltyki są zazwyczaj nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Zła dieta, zbyt mała ilość wypijanych płynów często są przyczyną zaburzeń pracy mięśni gładkich. W niektórych przypadkach wpływ na pracę jelit może mieć też stres. Zbyt mała ilość snu, przemęczenie oraz nieodpowiedni i zbyt szybko spożywany posiłek mogą przyczyniać się do problemów z zalegającym pokarmem, oraz do częstych i nawracających problemów wypróżnianiem.
Zmiana nawyków żywieniowych – wprowadzenie do diety większej ilości błonnika, rezygnacja z przetworzonej żywności i odpowiednia dobowa 2,5–3 litrów ilość wypijanych płynów powinny w znaczący sposób wpłynąć na poprawę perystaltyki jelit. Zdrowy i aktywny tryb życia, ograniczenie sytuacji stresujących oraz odpowiednia ilość snu i stałe godziny posiłków powinny wyeliminować problemy z zaparciami i przywrócić prawidłową perystaltykę jelit.
Na prawidłową pracę mięśni gładkich wpływ mają też przyjmowane leki oraz przebyte choroby. W przypadku długo utrzymujących się zaparć, które pomimo zmiany diety i stylu życia utrzymują się lub nawracają, z dużą częstotliwością niezbędna będzie, konsultacja z lekarzem specjalistą, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań stwierdzi przyczynę i poprowadzi leczenie. Nadmierna perystaltyka jelit
Nadmierna perystaltyka jelit
Powodem zbyt aktywnej perystaltyki jelit są zaburzenia ze strony układu pokarmowego, alergie pokarmowe i infekcje. Przy częstych lub długo utrzymujących się biegunkach konieczna będzie konsultacja medyczna.

Długotrwała biegunka może doprowadzić do odwodnienia organizmu i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. W przypadku biegunki szczególnie zagrożone są małe dzieci i osoby starsze, u których odwodnienie może nastąpić bardzo szybko.
Odwodnienie może doprowadzić do licznych zaburzeń w wielu narządach, drgawek, utraty przytomności oraz śpiączki. W przypadku utrzymującej się biegunki należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Zaburzenia mięśni gładkich występują również w przypadku upośledzenia wchłaniania pokarmów. Pokarm zbyt szybko przechodzi przez przewód pokarmowy i nie jest właściwie wykorzystywany. W tym przypadku również będzie niezbędna konsultacja medyczna.
Zmiana nawyków żywieniowych, aktywność fizyczna i prawidłowe nawodnienie organizmu powinny ustabilizować perystaltykę jelit i uregulować pracę przewodu pokarmowego. Prawidłowa praca mięśni gładkich wpłynie korzystnie na kondycję całego organizmu.
Poprawi nasze samopoczucie oraz pozwoli w pełni wykorzystać składniki pokarmowe dostarczane w codziennej diecie. Właściwe wykorzystywanie i przyswajanie pokarmu przez organizm pomoże nam zachować dobrą kondycję, zdrowie i siły witalne.