Gdy jesteśmy skoncentrowani, potrafimy skupić swoją uwagę na konkretnej czynności. Kierując określone działania tylko w stronę wykonywanego w danym momencie zadania możemy z powodzeniem zrealizować swój cel. Jednak, gdy ktoś łatwo poddaje się wpływowi wszelkich czynników rozpraszających i nie umie nad nimi zapanować, jego aktywność w danej sferze życia może przynosić negatywne skutki. Problemy z koncentracją rzutują bowiem na naszą produktywność, znacznie ją obniżając. Bezpośrednio przekłada się to na kłopoty, które mogą nas spotkać w pracy lub szkole. Brak skupienia może wynikać z różnorodnych przyczyn. Jednak bez względu na to, jakie jest źródło takiego stanu, sposoby jego zwalczania są do siebie bardzo podobne. Warto poznać je i zapamiętać, a w razie potrzeby wykorzystać w praktyce!
Źródłem problemów z koncentracją może być stres, choroba, osłabienie organizmu oraz zmęczenie. Tego typu kłopoty mogą również wynikać z bezsenności, hałasu dobiegającego zza okna, dźwięku rozmów, czy głośnej muzyki. Przyczyną może być też zła dieta, odwodnienie, nadmierna ilość obowiązków oraz praca ponad własne siły.
Dosyć często towarzyszy Ci rozkojarzenie? Chcesz być bardziej efektywny? Marzysz, aby nieco szybciej wykonywać swoje obowiązki? Zależy Ci na tym, aby różnorodne bodźce nie rozpraszały Twoje uwagi? Sprawdź poniższe wskazówki, a z łatwością rozwiążesz swoje problemy z koncentracją!

Jakie są najbardziej popularne przyczyny problemów z koncentracją?
Głównym źródłem dekoncentracji jest zmęczenie. Osłabienie organizmu wynikające z przepracowania lub braku snu sprawia, że nie potrafimy się na niczym skupić. Jeśli jeszcze doda się do tego napięcie psychiczne i stres, który w obecnych czasach bardzo często nam towarzyszy, wystąpienie problemów z koncentracją jest niemal pewne.
Współczesny świat gna przed siebie niezwykle szybko. Aby za nim nadążyć, angażujemy się w coraz to nowsze projekty, przez co mamy jeszcze więcej pracy niż dotychczas. Nasze wygórowane ambicje sprawiają niekiedy, że bierzemy na swoje barki dużo więcej obowiązków niż w rzeczywistości jesteśmy w stanie zrealizować. Naszym problemem staje się przepracowanie. Stopniowo narasta w nas frustracja, a robiąc jedną rzecz, już myślimy o zadaniu, które czeka na nas w następnej kolejności. W rezultacie nie potrafimy się skupić i niczego nie jesteśmy w stanie zrobić prawidłowo.
Coraz częściej przenosimy nasze prawdziwe życie do wirtualnej przestrzeni, a sprawdzanie na bieżąco informacji zamieszczanych na portalach społecznościowych jest dla nas priorytetem. Takie zachowanie negatywnie odbija się na naszej koncentracji. Nawet, jeśli na kilka minut uda nam się zająć czymś innym, od razu przerywamy to, gdy usłyszymy dźwięk nowego powiadomienia.
Jako inne źródło dekoncentracji wskazuje się odwodnienie organizmu oraz nieprawidłowo skomponowaną dietę.

Jeśli codzienny jadłospis będzie ubogi w ważne składniki odżywcze, pogorszy się nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale i jego sfera psychiczna, związana właśnie z uczeniem się, zapamiętywaniem oraz koncentracją.
To, czy potrafimy się skupić, czy też mamy z tym problemy, uwarunkowane jest również środowiskiem w jakim przebywamy. Jeśli uczymy się lub pracujemy w dusznych, zbyt zimnych lub za ciepłych pomieszczeniach, po prostu nie możemy być efektywni. Ponadto negatywny wpływ ma na nas nieprawidłowe oświetlenie. Dekoncentrujące są także dźwięki o różnym natężeniu. W zależności od naszych osobistych predyspozycji rozpraszać może nas muzyka puszczana w radio, dźwięk telewizora, rozmowa, czy ruch uliczny.
Inne przyczyny problemów z koncentracją to na przykład: bałagan w najbliższym otoczeniu, nieprawidłowa organizacja pracy, niewłaściwe gospodarowanie czasem, uwarunkowania genetyczne, stany chorobowe, przyjmowanie niektórych leków, złe samopoczucie, za mała aktywność fizyczna, niska motywacja wewnętrzna, obniżone poczucie własnej wartości oraz nieodpowiednie warunki pracy.
Osłabienie sprawności intelektualnej – jakie są objawy?
Problemy z koncentracją mogą przyjmować różnorodną postać. Najczęściej przejawiają się w następujący sposób:
- Powolne realizowanie powierzonych nam obowiązków
- Nieumiejętność skupienia uwagi na wykonywanych zadaniach
- Ucieczki myśli i „bujanie w obłokach”
- Brak cierpliwości
- Trudności w przyswajaniu nowych informacji
- Porzucanie zadań zanim się je ukończy
- Problemy z zapamiętywaniem
- Zapominanie o ważnych kwestiach
- Częste pomyłki w wykonywanych czynnościach
- Brak energii i motywacji do działania
- Problemy z organizacją pracy
- Zaburzenia funkcji poznawczych
- Zanik kreatywności
- Pogorszony nastrój
- Nieefektywność realizowanych działań
Stwórz wokół siebie idealne warunki do pracy!
Jednym ze sprawdzonych sposobów na polepszenie naszej koncentracji jest przygotowanie dobrych warunków do pracy. Niezbędne jest rozpoczęcie od uporządkowania najbliższego otoczenia. W pracy warto zadbać o posegregowanie zawartości swojego biurka. Z kolei w dziecięcym pokoju należy poukładać wszystkie znajdujące się w nim zabawki. Dobrze jest również przewietrzyć pomieszczenie, w którym się przebywa oraz umieścić w nim dużą ilość roślin. Jeśli nawet ciche dźwięki Cię rozpraszają – wyłącz telewizor i radio oraz odseparuj się od innych ludzi. Z drugiej strony, jeśli muzyka pomaga Ci się skupić, możesz włączyć ulubione piosenki.

Pamiętaj, że analizowane metody są skuteczne, jednak niezbędne jest dopasowanie ich do swoich własnych potrzeb i upodobań.
Pamiętaj o aktywności fizycznej i przebywaniu na świeżym powietrzu!
W tym kontekście niezwykle istotny jest również aktywny tryb życia. Twoja koncentracja na pewno znacznie się poprawi, jeśli nie będziesz zapominał o regularnych ćwiczeniach. Już nawet kilkuminutowy trening może przynieść pozytywne skutki. Poprawisz wtedy swoją umiejętność skupiania się na nauce, czy pracy, a jednocześnie wzmocnisz kondycję fizyczną. Bardzo dobrze sprawdza się także częste przebywanie na świeżym powietrzu – trafionym pomysłem jest chociażby spacer w parku lub w lesie.
Czy odłączenie się od wirtualnej rzeczywistości jest pomocne?
Powiadomienia o nowych SMSach, wiadomościach na portalach społecznościowych i e-mailach, czy też ciągłe połączenia telefoniczne nie pozwalają się skupić. Należy więc wyciszyć telefon i wchodzić tylko na strony internetowe, które są nam niezbędne do pracy.
Nie zapominaj o odpowiedniej ilości snu!
Po nieprzespanej nocy bardzo trudno jest się skoncentrować na prawidłowej realizacji swoich obowiązków. Dlatego praca po całonocnej imprezie, czy dalsza nauka po nocy spędzonej nad książkami raczej nie będzie w pełni efektywna. Warto więc pamiętać o tym, aby nasz sen charakteryzował się właściwą jakością oraz długością. Jeśli jesteśmy zrelaksowani i wypoczęci, dużo łatwiej jest się nam skupić. Gdy zmęczenie odbiera chęć do pracy niewiele uda się zdziałać. O tym jak ważny dla naszego zdrowia jest sen możecie przeczytać w tym artykule.
Zwróć uwagę na lepszą organizację swojej pracy!
Nie potrafisz skoncentrować się na wykonywanej pracy lub nauce? Nawet niewielkie bodźce skutecznie Cię rozpraszają? To znak, że powinieneś jak najszybciej zmienić swoje przyzwyczajenia organizacyjne. Przede wszystkim musisz zacząć od jasnego określenia celu, jaki chcesz osiągnąć. Drugą kwestią jest przygotowanie listy zadań do wykonania oraz podzielenie całego przedsięwzięcia na mniejsze etapy, które łatwiej będzie zrealizować. Koniecznością jest ponadto wykonywanie krótkich przerw, które pozwolą organizmowi się zregenerować. Pracuj także nad swoimi nawykami oraz posiadanymi cechami charakteru. Jeśli jakieś Twoje słabości nie pozwalają Ci się skoncentrować – walcz z nimi konsekwentnie, trenuj silną wolę i postaw na samodyscyplinę.
Czy w tym przypadku ważna jest dbałość o kondycję psychiczną?
W szybszym skupieniu się pomaga wewnętrzne wyciszenie i oczyszczenie myśli. Podczas pracy, czy nauki warto odciąć się od swoich problemów i skoncentrować uwagę tylko na jednej rzeczy. Wartościowe jest także praktykowanie treningu uważności, czyli mindfulness.
Systematycznie ćwicz swoją zdolność zapamiętywania!
Poprawa koncentracji będzie zauważalna także wtedy, gdy zadba się o regularne pobudzanie swojego mózgu. Jego kondycja znacznie poprawi się w wyniku czytania książek lub gazet. Pozytywne oddziaływanie na funkcjonowanie tego organu ma ponadto nauka języków obcych. Rozwiązywanie łamigłówek logicznych, krzyżówek oraz sudoku również jest sprawdzoną metodą na stymulowanie pracy mózgu.
Odpowiednia dieta – pomoc przy rozwiązywaniu problemów z koncentracją!
Co ciekawe, dieta ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Zwracanie uwagi na skład codziennego jadłospisu odgrywa więc niebagatelną rolę w zakresie naszej umiejętności skoncentrowania się. Punktem wyjścia jest obfite nawadnianie organizmu. Dlatego też dobrze jest mieć przy sobie szklankę wody, po którą można co chwila sięgać.
Dodatkowo zaleca się wzbogacić swoją dietę o kilka konkretnych produktów spożywczych. Wśród nich znajdują się chociażby: gorzka czekolada, pestki słonecznika i dyni, migdały, orzechy, papryka, natka pietruszki, kapusta kiszona, marchew, zielone warzywa liściaste, pomidory, jagody, czarna porzeczka, banany, dzika róża, oliwa, chude mięso, ryby i owoce morza, jajka oraz produkty zbożowe. Jednocześnie zaleca się wyeliminować ze swojej diety: fast-foody, solone przekąski oraz alkohol i inne używki. Nie można także wypijać nadmiernej ilości kawy oraz herbaty. Ponadto nie jest wskazane częste sięganie po napoje energetyczne.
Czy warto sprawdzać swój chronotyp?
Przy problemach z koncentracją przydatne jest poznanie swojego chronotypu. Wskazuje on porę dnia, podczas której jesteśmy najbardziej efektywni. Przykładowo skowronki wcześnie kładą się spać, a rankiem mają dużo energii do działania. Z kolei sowy śpią do późna i lubią pracować nocą.
Problemy z koncentracją u dzieci – jak im zaradzić?
Nieumiejętność skupienia się na zabawie lub nauce to przypadłość, która dopada również najmłodszych. W ich przypadku efekty takiego stanu mogą być wyjątkowo niebezpieczne, niekiedy rzutują nawet na ich przyszłe życie. Rodzice muszą wtedy odpowiednio wcześnie zadziałać i pomóc dzieciom uporać się z ich problemami w tym zakresie. Punktem wyjścia jest oczywiście skorzystanie ze wskazanych wyżej rozwiązań. Ponadto jest kilka innych działań, które idealnie sprawdzą się przede wszystkim u najmłodszych. Wiążą się one z koniecznością poświęcenia czasu swoim pociechom. To najlepsza okazja chociażby na to, aby poprzez zabawę nauczyć dziecko koncentracji. W tym celu idealnie sprawdzają się: edukacyjne gry planszowe, puzzle, kreatywne łamigłówki, kolorowanki oraz klocki. Natomiast wycinanie różnych kształtów z kolorowego papieru dodatkowo poprawi ich zdolności manualne.
Dobrym pomysłem jest także czytanie bajek na głos przez rodzica – dziecko wyćwiczy w taki sposób swoją cierpliwość, a przy okazji rozwinie wyobraźnię.
Podsumowanie
W dzisiejszych czasach żyjemy w otoczeniu bodźców, które skutecznie nas dekoncentrują. Analogiczny wpływ na nasz organizm mają czynniki wewnętrzne, będące indywidualną kwestią poszczególnych ludzi. Dlatego też problemy z koncentracją mogą na dobrą sprawę dotknąć każdego z nas. Rozproszenia uwagi pojawiają się zarówno u dzieci, młodzieży, a nawet osób dorosłych. W każdym z tych przypadków brak skupienia utrudnia zabawę, naukę, czy realizowanie zawodowych obowiązków. Jeśli tego typu sytuacje powtarzają się zbyt często i uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, należy podjąć odpowiednie działania zmierzające do zniwelowania negatywnych skutków, jakie za sobą niosą. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie w praktyce zaprezentowanych powyżej rozwiązań. Zainspiruj się tymi wskazówkami i raz na zawsze zapomnij o problemach z koncentracją.