Coraz częściej cukrzyca określana jest mianem epidemii XXI wieku. Za jej istotę uważa się podwyższone stężenie glukozy we krwi, które wywołane jest przez nieprawidłowości w zakresie produkcji insuliny. Występują dwa rodzaje tej choroby – cukrzyca typu I oraz cukrzyca typu II. Ta pierwsza wynika z uszkodzenia trzustki i najczęściej występuje u dzieci. Natomiast jej druga postać jest spotykana przede wszystkim wśród osób starszych. Przy leczeniu cukrzycy ważne są nie tylko działania farmakologiczne, ale również zdrowa i zbilansowana dieta. Osoby z cukrzycą muszą świadomie dobierać poszczególne składniki tworzące ich codzienny jadłospis. Jest grupa produktów, które diabetycy powinni spożywać. Jednocześnie są składniki, z których zaleca się im definitywnie zrezygnować. Pamiętanie o tych zasadach żywieniowych może mieć dla nich pozytywne skutki. Jedną z grup produktów o których się najczęściej dyskutuje w kontekście cukrzycy jest nabiał. Nabiał przy cukrzycy jest grupą produktów spożywczych do których trzeba bardzo delikatnie podchodzić jeśli chorujemy na cukrzycę.
Zatem, czy przy cukrzycy można jeść nabiał?
Cukrzycy powinni ograniczyć spożywanie nabiału, a szczególnie tłustych oraz wysoko przetworzonych produktów mlecznych. Po zjedzeniu nabiału wzrasta bowiem wytwarzanie insuliny, krowie mleko może również powodować cukrzycę typu I.
Diabetycy powinni przywiązywać dużą uwagę do produktów spożywczych, które tworzą ich codzienny jadłospis. Prawidłowo dobrana dieta może bowiem w dużym stopniu łagodzić objawy schorzenia, z którym się borykają. Główną regułą, którą zapamiętać muszą wszyscy cierpiący na cukrzycę, jest ograniczenie spożywania niektórych produktów mlecznych. Nie jest wskazane także spożywanie fast foodów, cukrów prostych, słodkich napojów gazowanych, smażonych dań oraz alkoholu. Zamiast tego warto wzbogacać jadłospis o chude mięso, ryby, pełnoziarniste pieczywo oraz produkty bogate w błonnik.
O ile diabetycy bez przeszkód mogą sięgać po warzywa, o tyle ilość spożywanych owoców powinna być ściśle kontrolowana. Ponadto w ich przypadku bardzo ważne jest opieranie diety na produktach o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Istotne jest także spożywanie niewielkich porcji posiłków o stałych porach.
Które produkty mleczne nie są wskazane dla cukrzyków?
Podstawową zasadą przy komponowaniu planu żywieniowego diabetyków jest rezygnacja z niektórych produktów nabiałowych – tłustych białych serów, pełnego mleka, mlecznych koktajli, tłustej śmietany, wysoko przetworzonych jogurtów, mleka zagęszczonego oraz żółtego sera.
Nabiał przy cukrzycy – po jakie produkty mleczne można sięgać?
Jest jednak pewna grupa produktów mlecznych, po które diabetycy bez przeszkód mogą sięgać. To niskotłuszczowe mleko oraz wytwarzane z niego produkty. Jednocześnie nie jest wskazana skrajność – zupełnie odtłuszczony nabiał cechuje się bowiem wysoką zawartością cukru, co dla cukrzyków może być niebezpieczne. Z drugiej strony całkowity brak tłuszczu, utrudnia wchłanianie witamin A, D, E i K oraz sprawia, że występują problemy z przyswajaniem wapnia dostarczanego wraz z pożywieniem. W tym zakresie, dla dobra organizmu, zalecane jest spożywanie produktów wyróżniających się obniżoną zawartością tłuszczu. Nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu to na przykład: niskotłuszczowe mleko – najlepiej 0,5% i 1%, chudy lub półtłusty twaróg, serki homogenizowane, maślanki oraz niskotłuszczowe jogurty.
Jak sprawdzić jaki nabiał przy cukrzycy jest dozwolony?
Cukrzycy, którzy zdecydują się sięgać po nabiał muszą zachować dużą rozwagę. Szczególnie ważne jest dokładne czytanie umieszczanych na opakowaniach etykiet, które prezentują informacje żywieniowe oraz wiadomości o składzie produktu.
Danie z nabiałem dla diabetyków – ryż z twarogiem i owocami
Składniki:
- Jeden woreczek ryżu
- Szklanka wody
- Szklanka mleka kokosowego
- Garść borówek, żurawin i malin
- Trzy łyżki chudego twarogu
Sposób przygotowania:
Ryż należy ugotować w mleku kokosowym rozcieńczonym z wodą. Twaróg rozdrabnia się na mniejsze kawałki. Kolejnym krokiem jest ułożenie wszystkich składników na talerzu. Najpierw zaczyna się od ryżu, następnie nakłada się nieco twarogu i tak kolejne warstwy. Na samej górze zamieszcza się umyte wcześniej owoce.
Danie z nabiałem dla diabetyków – owsianka z musem jabłkowo-brzoskwiniowym
Składniki:
- Niskotłuszczowy jogurt naturalny
- Pół brzoskwini
- Połówka jabłka
- Pół szklanki płatków owsianych
- Liść mięty do ozdoby
Sposób przygotowania:
Świeże owoce należy dokładnie ze sobą zmiksować i odstawić na kilka minut do lodówki. Jogurt umieszcza się w niewielkiej miseczce, a następnie dodaje płatki owsiane. Ostatnim krokiem jest dodanie owocowego musu i udekorowanie deseru aromatycznym liściem mięty.
Danie z nabiałem dla diabetyków – chłodnik z ogórków i rzodkiewek
Składniki:
- 0,5 litra maślanki
- Jeden niskotłuszczowy jogurt naturalny
- 6 dużych rzodkiewek
- 4 małe ogórki szklarniowe
- Niewielki pęczek koperku
- Połowa cebuli
- Przyprawy do smaku – szczypta soli i pieprzu
Sposób przygotowania:
Warzywa należy dokładnie umyć i pokroić na mniejsze kawałki. Następnie dodaje się do nich wskazane produkty nabiałowe, dokładnie blenduje wszystkie składniki oraz doprawia solą i pieprzem. Przygotowana zupa powinna schłodzić się w lodówce przez około trzy godziny.
Danie z nabiałem dla diabetyków – pudding chia z musem porzeczkowym
Składniki:
- Garść czarnych porzeczek
- Szklanka czerwonych porzeczek
- Łyżeczka ksylitolu
- Pół szklanki mleka ryżowego
- Pięć łyżek mleka kokosowego
- Dwie łyżki nasion chia
Sposób przygotowania:
Do szklanki wlewa się mleko ryżowe i kokosowe. Następnie dodaje się nasiona chia i dokładnie miesza. Później odstawia się naczynie do lodówki na kilka godzin. Na chwilę przed podaniem konieczne jest zmiksowanie czerwonych porzeczek z dodatkiem ksylitolu. Element dekoracyjny to czarne porzeczki, które w niezmienionej postaci należy ułożyć na wierzchu deseru.
Kto jeszcze powinien unikać nabiału?
Pomimo, że ze spożywaniem rozsądnych ilości nabiału wiąże się wiele korzyści, należy mieć na uwadze, że nie wszyscy mogą włączać te składniki do swojej diety. Najważniejsze przeciwwskazanie to na przykład alergia na mleko oraz wytwarzane z niego produkty. Do objawów takiego schorzenia zalicza się między innymi: biegunkę, zaparcia, wymioty, bóle brzucha, pokrzywkę, wysypkę, swędzenie, zapalenie spojówek, kaszel, katar oraz kichanie. Jak zostało już wcześniej wskazane, spożywanie produktów mlecznych powinny ograniczyć również osoby cierpiące na cukrzycę. Ponadto sięganie po nabiał nie jest wskazane u osób borykających się z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych lub astmą. Mało tego, bardzo często spożywanie mleka wywołuje problemy z gospodarką hormonalną, jak również zwiększa ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych oraz odczuwanie ich symptomów. Wskazuje się, że eliminacja nabiału z diety jest wskazana także u wszystkich osób, które po spożyciu tego produktu po prostu źle się czują.
Czym zastąpić nabiał w diecie?
Jeśli nasz organizm wykazuje nietolerancję nabiału należy znaleźć zamienniki tego typu produktów spożywczych. W tej roli najczęściej stosowane są: wegańskie sery, roślinne margaryny i śmietany, mleka sojowe, migdałowe, ryżowe i kokosowe, a także jogurty wytwarzane na bazie takiego mleka.
Czy nabiał jest zdrowy?
Gdy cieszymy się dobrym zdrowiem, a przeciwwskazania nie zabraniają nam sięgać po produkty nabiałowe, warto włączać je do swojego jadłospisu. Przemawiają za tym liczne korzyści:
- Mleko jest bogatym źródłem wapnia oraz laktozy, która przyspiesza jego przyswajanie
- Zwłaszcza tłuste mleko jest naturalnym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych
- Nabiał uzupełnia w organizmie niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E i K
- Produkty mleczne dostarczają wartościowego białka, które wspiera regenerację mięśni
- Nabiał cechuje się wysoką zawartością pełnowartościowego białka
- Spożywanie produktów mlecznych korzystnie wpływa na równowagę kwasowo-zasadową krwi
- Niepasteryzowane produkty mleczne mają w swoim składzie probiotyki wzmacniające naszą odporność i łagodzące objawy wielu chorób
Dlaczego warto dbać o prawidłowy poziom wapnia w organizmie?
Statystyki podają, że w przypadku Polaków, średnie spożycie wapnia zawartego w różnych produktach spożywczych jest wyjątkowo niskie. Jest to niepokojące zjawisko, ponieważ składnik ten odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Wapń bezpośrednio wpływa na stan kości i zębów, bierze udział w ważnych procesach fizjologicznych i metabolicznych, ma również ogromne znaczenie w kontekście właściwego działania układu naczyniowego oraz pracy serca.
Ile wapnia potrzebuje nasz organizm?
Rekomendowana wielkość dziennej dawki wapnia to 500-1000 mg. Zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek wykazują: dzieci i młodzież, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, osoby starsze oraz kobiety w okresie menopauzy. Głównym źródłem wapnia w codziennej diecie jest nabiał.
Czy nabiał szkodzi cerze?
Istnieją badania naukowe bezpośrednio wskazujące, że spożywanie dużej ilości nabiału przyczynia się do występowania trądziku. Ponadto często można spotkać się ze stwierdzeniem, że produkty mleczne wywołują wiele innych zmian skórnych, na przykład takich jak: stany zapalne, wypryski, czy łuszczyca. Mleko i inne produkty tego typu są odpowiedzialne także za pobudzanie gruczołów łojowych i intensyfikację ich działania. W efekcie na powierzchni naszej skóry pojawiają się nieestetycznie wyglądające zaskórniki, jednocześnie wzrasta ilość łoju oraz sebum zatykającego pory.
Jeśli więc na Twojej twarzy często pojawiają się różne niedoskonałości, postaraj się przynajmniej na pewien czas wyeliminować z diety nabiał albo przynajmniej ograniczyć jego spożywanie. Istnieje duża szansa, że szybko zauważysz poprawę, a gdy na stałe wprowadzisz tego typu zmiany w codziennym jadłospisie, być może na długo pozbędziesz się problemów z cerą. Pamiętaj – dieta ma ogromny związek ze stanem naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Trzeba przy tym mieć świadomość, że wpływ przetworów mlecznych na nasz organizm jest kwestią indywidualną. Aby przekonać się, czy rzeczywiście nabiał ma w naszym przypadku niekorzystne działanie, należy uważnie kontrolować stan swojej cery po spożyciu posiłków przygotowanych z wykorzystaniem tego składnika. Jednocześnie należy liczyć się z tym, że samo odstawienie konkretnego produktu spożywczego nie wystarcza, aby pozbyć się trądziku czy innych kłopotów z cerą. Równie ważne jest połączenie zbilansowanej i zdrowej diety z pielęgnacją dostosowaną do posiadanego typu skóry.
Podsumowanie
Kilka lat temu w przestrzeni publicznej niezwykle popularna była kampania społeczna „Pij mleko! Będziesz wielki”. Zaangażowano w nią wielu osób znanych ze świata sportu oraz celebrytów, którzy mieli zachęcać dzieci do spożywania produktów mlecznych. Celem kampanii było również sprawienie, aby sięganie po mleko stało się modne wśród najmłodszych. Analizując doskonale wszystkim znaną piramidę żywienia można stwierdzić, że produkty nabiałowe rzeczywiście zajmują w niej szczególne miejsce. Jednocześnie trzeba pamiętać, że podstawową cechą naszej diety powinno być jej zbilansowanie. Warto więc znaleźć tak zwany złoty środek. Jeśli ze względu na stan zdrowia nie dotyczą nas przeciwwskazania związane ze spożywaniem produktów mlecznych możemy sięgać po nie średnio dwa razy dziennie. Należy wtedy wybierać wartościowy i pozbawiony szkodliwych dodatków nabiał, a całkowicie zrezygnować z wysoko przetworzonych produktów tego typu. Szczególnie, jeśli jest się diabetykiem, należy pamiętać, że nabiał przy cukrzycy powinno się spożywać z rozwagą.