Napar z liści pochodzącego z Afryki czerwonokrzewu, czyli popularny Rooibos to jedna z najsmaczniejszych i najzdrowszych herbat świata. Zawdzięcza on swoje właściwości wysokiej zawartości minerałów, witamin oraz antyoksydantów. Można ją stosować zarówno wewnętrznie w postaci herbaty, jak i zewnętrznie przemywając naparem skórę, błonę śluzowe, a nawet włosy.
Wyróżniamy dwa rodzaje herbaty Rooibos- zieloną i czerwoną. Ta pierwsza powstaje w procesie fermentacji liści i młodych pędów, ta druga z kolei nie jest poddawana temu procesowi, dzięki czemu jest jeszcze bogatsza w przeciwutleniacze. Sprawdź, jak działa herbata Rooibos i dlaczego warto ją posiadać w swojej kuchni.
Co zawiera Rooibos i dlaczego warto go pić?
Herbata Rooibos zawiera w swoim składzie cenne minerały takie jak wapń, potas, żelazo, cynk. Działa także:
- Przeciwzapalnie
- Anty-nowotworowo
- Anty-mutagennie
- Anty-wirusowo
- Przeciwgrzybiczo
- Przeciwpróchniczo
- Anty-oksydacyjnie
Jeśli jesteście ciekawi dokładnie jakie minerały zawiera herbata Rooibos a także jak wpływa na nasze zdrowie dokładną odpowiedź znajdziesz poniżej.
Oprócz witaminy C, herbata Rooibos zawiera takie minerały jak:
1. Wapń.
Jedna filiżanka napoju dostarcza około 18 mg tego cennego pierwiastka. Dzięki jego zawartości Rooibos nie tylko wpływa pozytywnie na stan kości i zębów, ale także wspomaga gojenie się ran, prawidłowe krzepnięcie krwi, działanie układu nerwowego, mięśni szkieletowych i serca. Wpływa również korzystnie na gospodarkę hormonalną, tłuszczową oraz kwasowo- zasadową organizmu.
2. Sód.
Jedna szklanka tej herbaty dostarcza nam 9, 8 mg sodu, co po wypiciu czterech filiżanek dziennie daje zaledwie 1% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Jest to idealne stężenie, ponieważ pomoże uzupełnić stracone z potem w czasie lata lub intensywnego wysiłku fizycznego elektrolity, nie obciążając jednocześnie układu krążenie i nie wpływając na ciśnienie krwi. Rooibos może, więc być bezpiecznie stosowany nawet przez osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze i choroby serca.
Sód jest niezbędny naszemu organizmowi w wielu procesach między innymi do prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych oraz mięśni.
3. Potas.
W 200 ml naparu z liści czerwonokrzewu znajdziemy go około 13 mg. Dzięki jego zawartości Rooibos pomaga utrzymać równowagę osmotyczną organizmu, wpływa korzystnie na gospodarkę białkami i węglowodanami, stymuluje wydzielanie insuliny, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi oraz wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Badania naukowe dowodzą, że regularne picie tego napoju poprawia pamięć i zdolność koncentracji.
4. Żelazo.
Bogaty w ten pierwiastek napar działa profilaktycznie w anemii i wspomaga jej leczenie, a także korzystnie wpływa na dotlenienie mięśni i mózgu oraz kondycję skór y i włosów.
5. Cynk.
To jego między innymi jego zawartości zawdzięczamy dobroczynne działanie herbaty Rooibos na skórę. Cynk w niej zawarty wspomaga gojenie ran i stanów zapalnych skóry w przebiegu chorób alergicznych, bakteryjnych oraz grzybiczych.
6. Fluor.
Dzięki jego zawartości herbata z czerwonokrzewu świetnie wpływa na zęby. Wzmacnia szkliwo i naprawia jego mikroskopijne uszkodzenia. Ogranicza również rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy, chorób dziąseł i nieświeżego oddechu.
Na co pomoże Rooibos stosowany zewnętrznie?
Napar możemy stosować do przemywania skóry jako tonik- ma działanie łagodzące, gojące, przeciw obrzękowe. Warto go stosować, jeśli borykamy się z takimi problemami, jak:
- Trądzik
- Zaskórniki
- Wyprysk alergiczny
- Egzema
- Atopowe zapalenie skóry AZS
- Łojotokowe zapalenie skóry ŁZS
- Grzybica skóry
- Podrażnienia po depilacji
- Drobne rany, otarcia i oparzenia
W postaci chłodnych okładów świetnie sprawdza się w przypadku zaczerwienionych i zmęczonych oczu oraz podkówek pod oczami.
Rooibos ma również działanie przeciwzmarszczkowe i odmładzające.
Ze względu na jego dobroczynne działanie znajdziemy wyciągi z czerwonokrzewu również w wielu gotowych kosmetykach takich jak kremy do twarzy, toniki i sera odmładzające.
Warto też wypróbować jego działanie na włosy i skórę głowy. Ludy afrykańskie po dziś dzień wykorzystują czerwonokrzew jak środek wzmacniający włosy. Zastosowany do ostatniego płukania podczas mycia głowy zapobiegnie wypadaniu włosów i pobudzi ich porost, pomoże pozbyć się łupieżu, a kosmyki wygładzi i nabłyszczy. Przy regularnym stosowaniu potrafi też włosy nieco przyciemnić i nadać im piękną ciepłą kasztanową barwę.
Jaką herbatę pić oraz jak ją parzyć?
Wybierajmy dobrej jakości Rooibos- najlepiej kupić go w herbaciarni w postaci sypkiej.
Jeśli wybraliście herbatę Rooibos czerwoną to polecam herbatę, którą możecie znaleźć tutaj. (zdjęcie poniżej z prawej)
Natomiast jeśli wolicie odmianę organic (zieloną) to polecam herbatę pod tym linkiem (zdjęcie poniżej z lewej)
Napar sporządzamy, zalewając łyżeczkę suszu szklanką wody o temperaturze 70-80 stopni i naparzamy przez 5-7 minut.
Unikajmy picia herbaty w gotowych torebkach do zaparzania, ponieważ większość nich niestety zawiera surowiec gorszej jakości, a ponadto sama torebka może zawierać mikrocząsteczki plastiku, które uwalniają się pod wpływem wysokiej temperatury w czasie zaparzania i trafiają do naszego organizmu.
Podsumowanie
Rooibos to smaczny napój, który można spożywać praktycznie w nieograniczonych ilościach. Nie zawiera on kofeiny, mogą więc go pić również dzieci i osoby starsze. Świetnie orzeźwia w upalne dni i rozgrzewa w zimowe wieczory pity z łyżeczką miodu. Spożywany regularnie skutecznie nawadnia organizm i dostarcza wielu cennych składników mineralnych. Z kolei stosowany zewnętrznie jak składnik kosmetyków lub w postaci okładów korzystnie wpłynie na kondycję skóry i opóźni procesy starzenia.