Witam, w tym przepisie podam kolejny przykład placków do których przygotowania nie użyjemy jajek. Mało tego, placki będą o malej zawartości kalorii, a jako dodatek do placków podam super przepis na pyszny, a przede wszystkim niskokaloryczny sos! Zapraszam więc do wypróbowania przepisu na placki jogurtowe! Całość jest bardzo szybka w przygotowaniu, do przepisu można użyć dowolnej mąki. Świetnie się tutaj sprawdzi mąka gryczana lub ryżowa. Można użyć także użyć zmielonych płatków owsianych jeśli ktoś woli.

Składniki na jedną porcję:
- Mąka gryczana (lub inna dowolna, polecam także ryżową) – 50 gram
- Mleko – 60 gram
- Jogurt Skyr (lub naturalny) – 50 gram
- Kakao gorzkie – 50 gram (1 łyżeczka) – ja używam tego.
Przygotowanie:
- Przygotowanie zaczynamy od wymieszania wszystkich składników na placki. Do miski dajemy 50 gram mąki, 50 gram jogurtu, 60 gram mleka oraz łyżeczkę kakao. Całość mieszamy, powinna nam wyjść gęsta, płynna masa. Jeśli masa nie ma płynnej konsystencji dolewamy trochę mleka.
- Smażymy na beztłuszczowej patelni małe placuszki (powinno wyjść około 7-8).
- Ok, jeśli placki mamy gotowe pokażę wam jak przygotować pyszny sos do placków. Potrzebujemy do tego:
- Odżywka białkowa – około 40 gram
- Mleko – około 100 gram
- Masło orzechowe – 20 gram
- Wszystkie trzy składniki mieszamy w misce aż wyjdzie nam gęsta płynna masa, jeśli jest zbyt gęsta dolewamy mleka. Dla tych co lubią nieco bardziej słodkie polecam dodać słodzik (oczywiście nie za dużo gdyż odżywka białkowa sama w sobie jest już słodka).
- Taki sos doskonale pasuje jako dodatek do placków ale nie tylko, także do naleśników czy też budyniu.
- Placki jogurtowe gotowe!
Po więcej przepisów zapraszam do e-booka Kuchnia: krok po kroku – Naleśniki i placki, gdzie za jedyne 3 zł może zakupić e-booka z przepisami na placki oraz naleśniki.
Makroskładniki (placki jogurtowe):
- Energia – 258 kcal
- Białko – 14,1 gram
- Węglowodany – 41,5 gram
- Tłuszcze – 2,9 gram
Makroskładniki (sos):
- Energia – 321 kcal
- Białko – 45,2 gram
- Węglowodany – 8,4 gram
- Tłuszcze – 11,5 gram
Wartość poszczególnych makroskładników może się różnić, w zależności z jakich dokładnie produktów korzystamy. W celu dokładnego poznania zawartości makroskładników zalecam porównać je z etykietą na opakowaniu.