Słyszeliście z pewnością o tym, że w kontaktach z ludźmi liczy się efekt pierwszego wrażenia. Pierwszych kilkanaście sekund – to właśnie od nich zależy, w jaki sposób będziemy postrzegani przez daną osobę w przyszłości. Przyjazne gesty, ton głosu i oczywiście uśmiech sprawiają, że możemy się świetnie zaprezentować. Dziś podpowiemy Wam, jak zadbać o ten ostatni, aby był piękny i przykuwał spojrzenia. A później, pozostanie Wam jedynie postarać się o to, aby był szczery. Zastanawialiście się kiedyś, jak wybielić zęby w domu? Czy to w ogóle jest możliwe? Oczywiście, że tak! Pozostańcie z nami jeszcze przez chwilę, a pokażemy Wam 5 sposobów na wybielanie zębów w domowym zaciszu!.
1. Jak wybielić zęby? Sięgając po kurkumę!
Kurkuma – znacie tę orientalną przyprawę? W ostatnich latach robi prawdziwą furorę. Wszystko za sprawą jej niezwykłych właściwości. Kurkuma działa odmładzająco, wspomaga odchudzanie, a nawet zapobiega nowotworom. Mało kto jednak wie, że jest również przyjazna dla zębów. Wystarczy dwa razy w tygodniu dodać sproszkowaną przyprawę do ulubionej pasty do zębów. Możecie też stworzyć własny, naturalny specyfik. Jak zrobić naturalną pastę wybielającą? To proste! Wystarczy zmieszać ze sobą łyżkę proszku z kurkumy, łyżkę oleju kokosowego oraz dwie krople olejku miętowego i umyć nią zęby.

Różnicę w kolorze szkliwa można zauważyć już po kilku zabiegach. Co ważne, kurkuma ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, dlatego skutecznie zapobiega chorobom dziąseł i przyzębia.
2. Olej – bielszy uśmiech, zdrowsze zęby i dziąsła
Słyszeliście kiedyś o ssaniu oleju? Brzmi skomplikowanie, lecz w rzeczywistości jest prostsze niż myślicie. Wystarczy codziennie rano wlać do ust łyżkę oleju i przez następne 15 do 20 minut płukać jamę ustną. Doskonale nadaje się do tego celu olej rzepakowy, słonecznikowy, sezamowy lub lniany. Ta stara ajurwedyjska metoda znakomicie wybiela zęby. Olej ma działanie antywirusowe i przeciwbakteryjne, dzięki czemu pozwala pozbyć się drobnoustrojów, mogących wpływać niekorzystnie na kondycję zębów i dziąseł.

Pamiętajcie jednak, że wybielanie zębów olejem jest metodą dla wytrwałych. Dlaczego? Ponieważ widoczne efekty zauważycie nie wcześniej niż po 3 miesiącach stosowania zabiegu.
3. Jak wybielić zęby aktywnym węglem?
Aktywny węgiel – znany od lat, ale doceniany od niedawna. Można go kupić w każdej aptece w postaci tabletek lub kapsułek i warto to zrobić, jeśli chcecie pokusić się o bielszy uśmiech. Dlaczego? Ponieważ świetnie pochłania zanieczyszczenia. Pozwala też mechanicznie ścierać osady nazębne, nie niszcząc przy tym szkliwa. Jak stosować węgiel aktywny do wybielania zębów? Wystarczy sproszkowaną tabletkę lub zawartość kapsułki dodać do pasty do zębów. Można także zmieszać ją z olejem kokosowym i przygotowaną w ten sposób mieszanką umyć zęby. Efekty widoczne są niemal od razu, co z pewnością spodoba się osobom, liczącym na błyskawiczny rezultat. Ale uwaga! Jeśli masz bardzo wrażliwe zęby, nie stosuj tej metody zbyt często, ponieważ może nasilić dolegliwości.
4. Wybielanie zębów sodą oczyszczoną – czy jest bezpieczne?
Soda oczyszczona – wydawałoby się, że o jej cudownych właściwościach wiemy już niemal wszystko. Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest to doskonały specyfik na to, aby przywrócić zębom biel. Nie zapominajcie, że soda nie ma właściwości wybielających. Jest jedynie doskonałym środkiem ścierającym z zębów wszelkie osady. W ten sposób, dodając ją do pasty do zębów lub przygotowując papkę z sody i oleju kokosowego, otrzymujecie specyfik, dzięki któremu zęby w kilka chwil staną się bielsze. Należy jednak zaznaczyć, że jest to dość ryzykowna metoda. Soda może bowiem powodować mikrouszkodzenia szkliwa, zaś stosowanie jej na dłuższą metę skutkuje pojawieniem się nadwrażliwości zębów.

5. Nie wyrzucajcie skórki od banana! To świetny sposób na wybielenie zębów
Lubicie banany? Jeśli tak, to doskonale! Pamiętajcie jedynie o tym, aby nie pozbywać się skórek. Dlaczego? Ponieważ są skutecznym i, co ważne, bezpiecznym środkiem wybielającym zęby. Wystarczy jedynie dwa razy dziennie przez około 2 minuty pocierać zęby wewnętrzną stroną skórki od banana. Bielszy odcień zębów zauważycie po kilkunastu zabiegach. Co jest tego przyczyną? W skórce od banana są zawarte związki aktywne, które świetnie zwalczają kamień nazębny i niwelują przebarwienia powodowane zwykle napojami lub używkami. Jednocześnie nie powodują degradacji szkliwa, dzięki temu metoda może być stosowana regularnie.
Wybielająca moc owoców
Skoro banany, a w zasadzie ich skórki mają tak wyjątkowy wpływ na zęby, to może warto przyjrzeć się innym owocom? Oczywiście, że tak. Dobre wieści czekają na miłośników truskawek. Wysokie stężenie kwasu jabłkowego sprawia, że owoce te skutecznie rozjaśniają szkliwo. Z tego względu papka z truskawek to propozycja dla osób, które chcą w domu wybielić zęby, pozbywając się przebarwień. Ale uwaga! Owoce te zawierają dość dużą ilość cukru, dlatego po zabiegu warto umyć zęby klasyczną pastą. Zalegające na szkliwie węglowodany to pierwszy krok do próchnicy! Śnieżnobiały uśmiech może też zagwarantować sok z cytryny.

Płucząc nim usta, warto pamiętać o wysokiej zawartości kwasów, które mogą prowadzić do mikroskopijnych uszkodzeń szkliwa. Z tego względu zabieg można wykonywać w dość długich odstępach czasu.
Oprócz naturalnych metod istnieje także szereg gotowych preparatów, które można samodzielnie stosować w domowych zaciszu. Pasty typu „whitening”, specjalne nakładki oraz plastry dają widoczne efekty już po kilkukrotnym zastosowaniu. Warto jednak pamiętać o tym, że większość z nich zawiera silne środki chemiczne, które mogą wywoływać podrażnienia oraz alergie. Przy istniejących mikrouszkodzeniach szkliwa, mogą je potęgować. Zanim sięgniecie po tego typu specyfiki, koniecznie skonsultujcie się ze stomatologiem. Pamiętajcie też o tym, że wybielaniu – również temu domowymi sposobami, mogą być poddawane wyłącznie zdrowe zęby bez ubytków.
Dlaczego zęby nie są śnieżnobiałe?
O tym, jaki kolor przybierają zęby, decyduje kilka czynników. Najważniejszym z nich jest aspekt genetyczny. Odcień szkliwa możemy dziedziczyć po przodkach. Niestety, nie zawsze jest on śnieżnobiały. Warto także pamiętać o tym, że barwa zębów zmienia się w ciągu życia. Im jesteśmy starsi, tym zęby stają się bardziej żółte. Niebagatelny wpływ mają napoje oraz używki. Herbata, kawa, papierosy i czerwone wino to najbardziej popularni sprawcy tego, że nasz uśmiech przestaje olśniewać bielą. Dochodzą do tego również złe nawyki higieniczne. Z tego względu warto zadbać o to, aby myć zęby po każdym posiłku.

Wysiłek nie tylko zaowocuje mniejszą ilością ubytków, ale pozwoli cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Nie można też zapominać o regularnym kontrolowaniu zębów przez stomatologa. Rozmaite choroby, których sami nie jesteśmy w stanie zweryfikować, mogą przyczyniać się do odbarwienia szkliwa, zaś szybka reakcja może skutecznie temu zapobiec. Jeśli jednak zdecydujecie się na samodzielne wybielenie zębów, możecie pokusić się o kilka sprawdzonych metod.
3 komentarze
Po wybielaniu i tak trzeba stosować białą dietę, bo jeżeli np. pijesz kawę to szybko wrócisz do poprzedniego koloru zębów. Sprawdzone.
Oczywiście, stare nawyki żywieniowe które doprowadziły do przebarwień, będą powodować nawrót poprzedniego koloru.
Nie wiedziałam że da się wybielać zęby naturalnymi produktami. Ja niestety nie mam czasu na takie mieszaniny ale udało mi się znaleźć w rossmanie całkiem fajną wybielającą pastę z węglem z white on 🙂