Johimbina jest to naturalny związek organiczny pochodzenia roślinnego należący do alkaloidów indolowych. Ten ziołowy suplement pozyskiwany jest z kory oraz liści johimby lekarskiej, czyli niewielkiego drzewa rosnącego na terenie Afryki, a szczególnie w Kamerunie. Ze względy na swoje najbardziej znane właściwości, roślina ta jest określana mianem drzewa miłości lub potencji. Źródłem johimbiny może być również rauwolfia żmijowa pochodząca z Azji. Farmaceutyczna postać tego składnika to chlorowodorek johimbiny stanowiący produkt syntezy chemicznej, do której po raz pierwszy doszło w latach 50. XX wieku. Johimbina wykazuje silne działanie na organizm człowieka, szczególnie poprzez zdolność do blokowania niektórych receptorów i poprawę funkcjonowania układu współczulnego. W poniższym artykule wyjaśnię co to jest johimbina w formie suplementu oraz czy można ją legalnie zakupić u nas w kraju.
Zatem, czym jest johimbina?
Johimbina to związek chemiczny naturalnego pochodzenia. Jest afrodyzjakiem rozbudzającym popęd seksualny, środkiem na problemy z erekcją oraz preparatem poprawiającym wyniki sportowe i przyspieszającym odchudzanie. Niewłaściwie stosowana johimbina może wywołać wiele skutków ubocznych.

Sprawdź więc charakterystykę głównych właściwości johimbiny, zapoznaj się z sytuacjami, w których nie powinieneś po nią sięgać, jak również dowiedz się, z jakimi negatywnymi symptomami należy liczyć się po jej spożyciu. Zdobycie wiedzy w tym zakresie pozwoli Ci rozsądnie komponować swoją dietę tak, aby nie narazić się na niepotrzebne niebezpieczeństwo.
Johimbina – pomoc w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn!
Już od lat 60. XX wieku johimbina jest stosowana jako preparat na potencję. To skuteczny sposób na męskie zaburzenia sfery seksualnej, które mogą być powodowane nieprawidłowościami psychicznymi czy problemami w związku. W postaci leku na impotencję, johimbina musi być stosowana pod kontrolą lekarza, który wypisuje receptę na zakup tego specyfiku. Chlorowodorek johimbiny to substancja pobudzająca erekcję, która niejednokrotnie umożliwia odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Johimbina odpowiada za pobudzenie tak zwanego ośrodka erekcji ulokowanego w rdzeniu kręgowym. W wyniku tego alkaloid wywołuje wzwód prącia, a w efekcie przyspiesza i wzmaga wytrysk nasienia.

Sięgnięcie po johimbinę w postaci kropli na około pół godziny przed stosunkiem gwarantuje wzmożony napływ krwi do narządów płciowych, rozluźnienie tkanki prącia, wzrost libido oraz podniesienie poziomu noradrenaliny. Skuteczność johimbiny w tym zakresie nie wzbudza wątpliwości, bowiem niemal w każdym przypadku przyczynia się do zniwelowania problemów seksualnych.
Johimbina – jaki jest jej wpływ na odchudzanie?
Każdy z nas chciałby wyglądać atrakcyjnie oraz wyróżniać się niską waga i smukłą sylwetką. Aby spełnić tego typu marzenia najczęściej przechodzi się na dietę odchudzającą. Jednocześnie bardzo często szuka się preparatów, które pozwalają przyspieszyć proces gubienia zbędnych kilogramów. Za jeden z takich środków niejednokrotnie jest uważana także johimbina. Wiele informacji na ten temat można odszukać chociażby na funkcjonujących w Internecie forach o tematyce sportowej i kulturystycznej. Wskazuje się tam, że johimbina może wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej. Odchudzanie za pomocą tego suplementu pozwala wysmuklić konkretne partie ciała, które są najbardziej problematyczne.
U mężczyzn takie rozwiązanie jest najczęściej stosowane przy niwelowaniu trudnego do usunięcia tłuszczu znajdującego się w okolicach brzucha. Natomiast w przypadku kobiet, pozwala odchudzić uda oraz pośladki. Jednak wiedzieć trzeba, że o ile w przypadku zdiagnozowanych problemów z męskimi narządami płciowymi, stosowanie leku jest możliwe, o tyle sięganie po niego w celach odchudzających jest w naszym kraju nielegalne. Mało tego, może doprowadzić do poważnych i długotrwałych problemów zdrowotnych. Wszystko przez to, że w trakcie leczenia męskich kłopotów wykorzystywane jest niewielkie stężenie tej substancji. Natomiast aby odchudzanie w taki sposób stało się rzeczywistością, konieczne byłoby zażycie bardzo dużej dawki johimbiny.
Czy warto stosować johimbinę przed treningiem?
Osoby prowadzące zdrowy tryb życia oraz ceniące sobie regularną aktywność fizyczną bardzo często pragną wzmocnić swoją wytrzymałość podczas treningów na siłowni. Sięgają wtedy po produkty zawierające w swoim składzie johimbinę. Udowodniono bowiem, że jest to środek pobudzający, zwiększający poziom energii, zapobiegający zmęczeniu, podwyższający stężenie adrenaliny oraz wzmacniający wydajność podczas ćwiczeń.
Jakie są inne właściwości johimbiny?
Oprócz wskazanych powyżej, najważniejszych właściwości johimbiny, warto wskazać także na parametry, dzięki którym składnik ten odpowiada za wspomaganie układu współczulnego, rozszerzanie i rozkurczanie naczyń krwionośnych, polepszenie nastroju, a nawet pomoc w leczeniu depresji.
Johimbina – dla kobiet, czy dla mężczyzn?
Johimbina zyskała popularność, jako skuteczny afrodyzjak. W tym kontekście mogą ją stosować zarówno mężczyźni, jak i kobiety. U tych pierwszych przywraca on potencję seksualną, zwiększa przepływ krwi do penisa, podnieca oraz doprowadza do wzwodu. Natomiast u płci pięknej dostrzegalne jest zwiększone pobudzenie płciowe i lepsze ukrwienie pochwy. Johimbina zwiększa również wrażliwość na bodźce dotykowe.

Co jest pozytywne zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, u których wzmocnione zostaje odczuwanie doznać seksualnych oraz satysfakcja ze stosunku intymnego. Czas działania tego składnika to zwykle dwie do czterech godzin.
Czy johimbina jest legalna?
Johimbina jest w Polsce legalna jedynie w formie leku na impotencję. Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowane to schorzenie, lekarz wydaje receptę, na podstawie której możliwe jest zaopatrzenie się w ten składnik.
W jakich sytuacjach johimbina nie jest dopuszczona do sprzedaży?
Wskazany powyżej przykład pokazuje, że w pewnej sytuacji jest możliwe zdobycie johimbiny legalnie. Jednak na dobrą sprawę jest to tylko jedna taka sytuacja. W przypadku, gdy składnik ten występuje w formie preparatu przyspieszającego spalanie tłuszczu, legalne jego zakupienie nie jest możliwe. Choć oczywiście w wirtualnej przestrzeni funkcjonuje co najmniej kilka punktów zajmujących się dystrybucją tego środka. Na przykład w postaci kapsułek, tabletek, proszku albo płynu.

Jak dawkować johimbinę?
Ze względu na to, że johimbina jest dosyć kontrowersyjna, przeprowadzono nad nią wiele badań. Jednak żadne z nich nie wykazały jednoznacznie, jaka dawka tego składnika jest bezpieczna, a jaka może stanowić zagrożenie. Wskazuje się jednak, że dawkowanie powinno przyjmować postać 0,2 mg na każdy 1 kilogram masy ciała. Warto zachować ostrożność w przypadku nadwagi. Na początku lepiej jest nie przyjmować aż tak dużych dawek i zmniejszyć porcje do wagi 0,1 mg. Pozwoli to organizmowi przyzwyczaić się do nowego składnika diety. Możliwe będzie również zaobserwowanie jego reakcji. Gdy nie zauważy się negatywnego działania johimbiny, następnym krokiem będzie zwiększenie dawek i kontynuowanie suplementacji. Kluczem jest więc dostosowanie poszczególnych porcji johimbiny do potrzeb oraz możliwości swojego organizmu. Johimbina jest najbardziej efektywna, gdy przyjmuje się ją na czczo. Jak również w trakcie krótkiego postu lub pomiędzy posiłkami, w których nie znajdują się węglowodany.
Johimbina – przeciwwskazania do stosowania
Johimbina nie może być stosowana na własną rękę. Jeśli ma się zamiar włączyć ten składnik do swojej diety, niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem. Należy także uświadomić sobie, że johimbina wchodzi w interakcję z niektórymi lekami. Jeśli więc regularnie sięga się po jakieś medykamenty, koniecznie trzeba wspomnieć o tym fakcie specjaliście, który podpowie czy połączenie tych składników jest dla nas bezpieczne. Warto zapoznać się również z innymi przeciwwskazaniami do zażywania johimbiny.
Jej suplementacja jest na przykład całkowicie zakazana w przypadku dzieci, jak również kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Przeciwwskazaniami do spożywania johimbiny są także pewne choroby. Jeśli cierpi się między innymi na jaskrę, cukrzycę, wrzody żołądka, zaburzenia oddychania, choroby układu krwionośnego, problemy z tarczycą lub dolegliwości dwunastnicy i nerek, lepiej zrezygnować z suplementacji. Co ciekawe, groźne dla ludzkiego zdrowia jest także połączenie johimbiny z tyraminą. Występuje ona w wielu produktach spożywczych. Takich jak: ryby, czerwone mięso, żółty ser, owoce cytrusowe, kawa, herbata, wino, piwo oraz czekolada. Na czas kuracji johimbiną lepiej jest więc z nich zrezygnować.
Jakie są skutki uboczne zażywania johimbiny?
Niewłaściwe stosowanie johimbiny może okazać się dosyć niebezpieczne. W związku z tym może wiązać się z wieloma groźnymi dla zdrowia powikłaniami oraz skutkami ubocznymi. Do najczęściej występujących tego typu symptomów należą na przykład:
- Ataki paniki
- Halucynacje
- Drżenie mięśni
- Zawroty głowy
- Kołatanie serca
- Silne bóle głowy
- Nudności i wymioty
- Rozszerzenie źrenic
- Przyspieszone tętno
- Zwiększona potliwość
- Wahania ciśnienia krwi
- Zaburzenia akcji serca
- Pobudzenie psychoruchowe
- Uczucie nerwowości i niepokoju
- Zaczerwienienia na powierzchni skóry
Czy johimbina jest bezpieczna?
Mimo, że zawsze istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia różnych skutków ubocznych, johimbina stosowana zgodnie z zaleceniami wskazanymi przez lekarza nie powinna stanowić zagrożenia dla naszego organizmu.
Podsumowanie
Opinie na temat johimbiny są naprawdę różnorodne. Z jednej strony wskazywane są świadectwa osób, które chwalą sobie zażywanie tego składnia. Natomiast z drugiej strony pojawiają się zdania wskazujące, że duża grupa osób musiała borykać się z przykrymi skutkami ubocznymi związanymi z jej stosowaniem. Warto więc zachować w tym zakresie szczególną rozwagę. Warto uświadomić sobie, że johimbina powinna być stosowana głównie jako forma terapii w zakresie leczenia tak zwanych „męskich problemów”. W sytuacji, gdy pragnie się zgubić zbędne kilogramy lepiej jest skorzystać z innych metod odchudzania. Regularna aktywność fizyczna, sprawdzone suplementy odchudzające pochodzące z certyfikowanego źródła oraz zbilansowana dieta przyniosą nie tylko bardziej spektakularne efekty, ale również nie wpłyną szkodliwie na stan naszego zdrowia.