Węgiel aktywny, określany również mianem węgla leczniczego, jest w pełni naturalnym produktem pozytywnie oddziałującym na organizm człowieka. Uzyskuje się go z miazgi drzewnej poddawanej obróbce termicznej. Składnik ten już od wieków jest z powodzeniem stosowany w medycynie. Współcześnie wykorzystuje się go także przy produkcji kosmetyków. Nowym trendem jest także stosowanie węgla aktywnego w trakcie diety odchudzającej, choć jego działanie w tej kwestii nie zostało jeszcze oficjalnie potwierdzone. Jakie są inne zastosowania węgla aktywnego, oraz jakie węgiel aktywny ma działanie na nasz organizm, dowiecie się z artykułu poniżej.
Węgiel aktywny podawany w odpowiedni dawkach, pozytywnie działa zarówno na sferę wewnętrzną, jak i zewnętrzną organizmu. Wpływ na to mają zwłaszcza jego właściwości detoksykujące, oczyszczające, absorbujące oraz przeciwzapalne. Dzięki temu składnik ten znajduje zastosowanie przede wszystkim w medycynie oraz kosmetyce.
Zapoznanie się z poniższymi informacjami, pozwoli ci zdobyć wiedzę na temat licznych zalet węgla aktywnego oraz sposobów jego poprawnego dawkowania. Uświadomisz sobie wtedy, że jego dobroczynny wpływ na nasz organizm jest naprawdę duży. Jeśli chcesz, aby spożywanie węgla aktywnego wiązało się jedynie z korzystnym efektem, nie możesz zapominać także o związanych z tym przeciwwskazaniach i ewentualnych skutkach ubocznych.
Węgiel aktywny – nieoceniona pomoc przy zatruciach pokarmowych!
Najbardziej znaną cechą węgla aktywnego jest to, że pomaga naszemu organizmowi uporać się z zatruciami pokarmowymi i ich przykrymi skutkami. Silne właściwości absorbujące tego składnika sprawiają, że bakterie lub wirusy powodujące biegunkę, czy wymioty są szybko wychwytywane, a następnie usuwane z organizmu. W wyniku podania węgla aktywnego dochodzi również do osłonięcia błony śluzowej, przez co układ pokarmowy znowu zaczyna poprawnie funkcjonować. Trzeba mieć na uwadze, że w trakcie biegunki i jednoczesnego podawania węgla aktywnego, niezbędne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Zagwarantuje to na przykład wypijanie w ciągu dnia kilku szklanek wody mineralnej.
Nie można więc zapominać, że po przypadkowym zjedzeniu nieświeżego posiłku warto mieć pod ręką tabletkę węgla aktywnego. Preparat ten na pewno okaże się skuteczny przy wszelkiego rodzaju niestrawnościach. Pamiętaj jednak, że przedłużająca się biegunka wymaga skonsultowania z lekarzem.
Czy wiesz, że węgiel aktywny sprawdza się jako odtrutka?
Węgiel leczniczy może być stosowany także jako odtrutka. W takiej roli używany jest zwłaszcza w sytuacji zatrucia lub przedawkowania jakiegoś leku. Najskuteczniej działa w odniesieniu do preparatów nasennych, leków antydepresyjnych, ibuprofenu oraz paracetamolu.

W tym przypadku, aby węgiel aktywny zadziałał zgodnie z oczekiwaniami, niezbędne jest szybkie zareagowanie i sięgnięcie po ten składnik nie później niż godzinę po spożyciu toksycznej substancji.
Węgiel aktywny – przyspieszone gojenie się ran
W asortymencie aptek można spotkać obecnie wiele materiałów opatrunkowych, na których znajduje się specjalna warstwa ochronna wykonana właśnie z węgla aktywnego. Taki produkt nadaje się szczególnie na groźnie wyglądające i ropiejące rany. Kiedy właściwości węgla aktywnego zadziałają, nawet takie uszkodzenia skóry szybko się zagoją.
Czy węgiel aktywny sprawdza się przy ukąszeniach owadów?
Kolejną właściwością węgla aktywnego jest również łagodzenie bólu pojawiającego się w wyniku ukąszenia przez owady. Na takie miejsce należy nałożyć okład przygotowany z węgla aktywnego oraz wody. Takie działanie zapobiegnie zakażeniu, usunie trujący jad, zlikwiduje obrzęki, a także sprawi, że reakcja uczuleniowa się nie pojawi.
Czy węgiel aktywny ma wpływ na poziom cholesterolu?
Coraz częściej można spotkać się również ze stwierdzeniem, że węgiel aktywny pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu. Przejawem tego jest fakt, że składnik ten podnosi dobry cholesterol, jednocześnie obniżając zły cholesterol.
Węgiel aktywny – jak go dawkować?
Wielkość jednorazowej dawki węgla aktywnego uzależniona jest przede wszystkim od powodu, dla którego stosuje się ten preparat. Dawkowanie prezentuje się w następujący sposób:
- Lekkie zatrucia pokarmowe: 800-1200 mg (kilka razy na dobę)
- Biegunka: 3-6 g (3 lub 4 razy na dobę)
Poznaj przeciwwskazania do stosowania węgla aktywnego!
Nie wszyscy mogą stosować węgiel aktywny. Przeciwwskazania w tym zakresie dotyczą przede wszystkim chorych, którzy borykają się z problemami z układem pokarmowym, takimi jak: rozstrój żołądka, zaburzenia perystaltyki jelit, bóle brzucha, czy zapalenie okrężnicy. Suplementacja węgla aktywnego nie powinna mieć miejsca także w przypadku odwodnienia organizmu i związanej z tym zaburzonej równowagi elektrolitowej. Przeciwwskazaniem są także zaburzenia świadomości lub utrata przytomności. Lepiej unikać podawania tego preparatu niemowlętom, a dawkowanie u dzieci warto skonsultować z lekarzem. Podobnie, jak w przypadku wszystkich innych środków leczniczych, również węgiel aktywny nie powinien być spożywany przez osoby uczulone na jakikolwiek składnik takiego preparatu. Ponadto trzeba wskazać, że jak dotąd nie ma badań, które wskazywałyby, że węgiel aktywny jest substancją bezpieczną dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Jakie są skutki uboczne przyjmowania węgla aktywnego?
Węgiel aktywny może w niektórych sytuacjach wywoływać pewne działania niepożądane. Efekty uboczne wynikające z doustnego stosowania tego składnika to na przykład:
- stolec zabarwiony na czarny kolor
- przedostanie się węgla aktywnego do płuc
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, zaparcia, wymioty)
- absorbowanie enzymów trawiennych i witamin
- interakcja z niektórymi lekami np. stosowanymi w leczeniu bezsenności
- zmniejszenie skuteczności leków przeciwzakrzepowych, środków antykoncepcyjnych oraz antybiotyków
- bóle głowy
Ile kosztuje węgiel aktywny?
Węgiel aktywny jest preparatem, który z łatwością można kupić w każdej aptece. Jest tam dostępny na przykład w formie: tabletek, kapsułek oraz proszku. Cena jednego opakowania tego produktu zwykle mieści się w przedziale od 4 do 10 złotych.
Czy węgiel aktywny wybiela zęby?
Istotne są także właściwości wybielające węgla aktywnego, z których korzysta się w szeroko rozumianej stomatologii. Nie powinien więc dziwić fakt, że jest on składnikiem coraz większej liczby rodzajów past do zębów. Jeśli marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu stosuj takie preparaty, albo postaw na bezpośrednie wykorzystywanie węgla aktywnego. Wystarczy, że rozdrobnioną tabletkę naniesiesz na szczoteczkę, którą wcześniej zwilżysz wodą. Taki zabieg mycia zębów możesz powtarzać dwa lub trzy razy w tygodniu. Regularność w tym zakresie na pewno przyniesie oczekiwany skutek, a przebarwienia wywołane chociażby kawą, herbatą, czy innymi produktami spożywczymi bardzo szybko znikną. Jednak niezbędne jest zachowanie w tym zakresie umiaru oraz rozwagi. Gdy zabraknie ci ostrożności i nadmiernie będziesz korzystał z węgla aktywnego, stan twoich zębów się pogorszy. Przede wszystkim istnieje ryzyko wzmożonego ścierania szkliwa, a nawet rozwoju próchnicy.
Pamiętaj również, aby po wyczyszczeniu jamy ustnej dokładnie przepłukać ją wodą – inaczej między zębami pozostaną resztki czarnego węgla.
Czy węgiel aktywny odświeża oddech?
Osoby, które mają problem z nieświeżym oddechem, doskonale wiedzą, że jest to naprawdę przykra dolegliwość. Jednym ze skutecznych sposobów pozwalających się z nią uporać jest stosowanie omawianego preparatu. Wystarczy przez kilka chwil ssać w ustach tabletkę węgla aktywnego.
Węgiel aktywny – działanie na skórę!
Zewnętrzna część naszego organizmu, a szczególnie nasza skóra, również może wiele zyskać dzięki stosowaniu węgla aktywnego. Do tych korzyści zalicza się przede wszystkim: usuwanie zanieczyszczeń, eliminowanie zaskórników, głębokie oczyszczanie porów, niwelowanie sebum, złuszczanie martwego naskórka oraz normalizowanie stanu tłustej cery. Jest to także duża pomoc w walce z trądzikiem. Ogromną zaletą jest fakt, że węgiel aktywny może być stosowany nawet przez osoby posiadające wrażliwą, alergiczną lub tłustą cerę.
Maseczka z węglem aktywnym – przygotuj ją samodzielnie!
Najpopularniejszym sposobem wykorzystania węgla aktywnego w kosmetyce jest samodzielne stworzenie maseczki na twarz. Aby ją przygotować potrzebne będą: sproszkowany węgiel aktywny, woda oraz soda oczyszczona. Do maseczki możesz dodać również jogurt naturalny – wszystko zależy od tego, jaką konsystencję chcesz uzyskać. Po zmieszaniu wszystkich składników nanieś mieszankę na twarz i pozostaw na około piętnaście minut. Następnie delikatnie zmyj kosmetyk letnią wodą.
Czy można dodawać węgiel aktywny do kosmetyków?
Obecnie wiele znanych marek produktów pielęgnacyjnych wytwarza specjalne linie kosmetyków, których podstawą jest węgiel aktywny. Jednak sproszkowaną formę tego składnika możesz dodać również do dotychczas stosowanych przez siebie kosmetyków pielęgnacyjnych i zwiększysz skuteczność ich działania:
- Połączenie tego składnika z szamponem do włosów sprawi, że po umyciu będą one w pełni oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli na skórze twojej głowy pojawił się uporczywy łupież, węgiel aktywny zlikwiduje go w naturalny sposób.
- Dodanie węgla aktywnego do żelu oczyszczającego przyczyni się do usunięcia z powierzchni twarzy nadmiernej ilości sebum oraz resztek makijażu.
- Peeling przygotujesz łącząc węgiel aktywny z ulubionym naturalnym olejkiem. Skutecznie usuniesz wtedy martwy naskórek z całego ciała i sprawisz, że będzie ono delikatne w dotyku.
Podsumowanie
Do tej pory kapsułki węgla aktywnego zapewne kojarzyły ci się jedynie ze środkiem skutecznie zwalczającym dolegliwości układu pokarmowego. I słusznie, w końcu preparat ten sprawia, że wywołujące dyskomfort wymioty, biegunka, czy wzdęcia szybko uchodzą w niepamięć. Jednak spektrum zastosowań węgla aktywnego jest dużo szersze. Już teraz wiesz, że jego działanie na ludzki organizm jest dostrzegalne nie tylko w zakresie lecznictwa, ale również kosmetyki. Dzięki różnym formom przyjmowania węgla aktywnego, możliwa jest poprawa nie tylko zdrowia wewnętrznego, ale i naszego zewnętrznego wyglądu. Jeśli mimo wszystko, nadal masz wątpliwości, czy jest to produkt, który powinien znaleźć się w twojej apteczce i kosmetyczce – wypróbuj go w praktyce. Przekonasz się, że węgiel aktywny naprawdę działa.