Jako, że jestem ogromnym fanem kawy, przygotowałem dla was 10 ciekawostek o kofeinie oraz ze świata kawy i herbaty (która także może zawierać kofeinę). Jeśli znacie jeszcze jakieś inne ciekawostki podzielcie się nimi w komentarzu!
1.
Statystyki mówią, że osoby, które wypijają jedną filiżankę kawy dziennie, aż o 36% rzadziej popełniają samobójstwo, niż osoby, które kawy nie piją w ogóle. Kofeina zapobiega depresji, gdyż zwiększa stężenie dopaminy (neuroprzekaźnika motywacji i zadowolenia).
2.
Z drugiej strony- konsumpcja ilości większej niż 400 miligramów kofeiny sprzyja zachorowaniu na depresję.
Także może powodować bezsenność, rozdrażnienie i niepokój. Jedna filiżanka kawy parzonej to 70-140 mg kofeiny, zaś 250 ml popularnego napoju Red Bull zawiera jej 80 mg. Zatem pijmy, ale z umiarem.
3.
Trzy zawody, w których pije się najwięcej kofeiny to: 1- naukowiec/technik laboratoryjny; 2- specjalista do spraw marketingu; 3- redaktor/ dziennikarz.
4.
W badaniach, w których podano kofeinę samicom szczurów, zanotowano, że chętniej kopulowały one z samcami, niż te, których nie poczęstowano tą substancją. Kofeina prawdopodobnie działa więc jak afrodyzjak, jednak tylko na osoby, które nie piją jej regularnie.
5.
Jako że wątroba płodu nie jest w stanie zmetabolizować nadmiaru kofeiny, w organizmie nienarodzonego dziecka pozostaje ona nawet 10 razy dłużej. Paniom w ciąży sugeruje się więc spożycie nie więcej niż 200 miligramów tego związku chemicznego dziennie.
6.
USA jest największym konsumentem kawy na świecie. W ciągu dnia wypija się tam około 450 milionów kubków kawy, czyli 150 miliardów rocznie. Z kolei liderem w jej produkcji jest Brazylia, z której pochodzi aż 1/3 ziaren kawy na świecie. Szacuje się, że w tym kraju rośnie ponad cztery miliardy drzew kawowych!
7.
Badania wykazały, że uczestnicy, którzy pili umiarkowane ilości kawy (tj. 1-2 filiżanki dziennie) rzadziej zapadali na chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, cukrzycę, czy marskość wątroby. Oczywiście badani pili klasyczną „małą czarną”. W przypadku słodzonego espresso czy cappuccino, efekt prozdrowotny już nie występuje.
8.
Zarówno kawa, jak i herbata są diuretykami, czyli powodują, że częściej chodzimy do toalety na siku. Z tego powodu osobom pijącym ich duże ilości poleca się suplementację magnezu, który wydalamy wraz z moczem. Pamiętaj, że najlepiej przyjmować go z samego rana- wtedy wchłania się najlepiej.
9.
Kofeina z kawy zaczyna działać po 15-30 minutach, a jej efekty utrzymują się od 8 do nawet 14 godzin (zależnie od szybkości Twojej przemiany materii i indywidualnej wrażliwości). U wielu osób po początkowym, nagłym przypływie energii, występuje efekt „zejścia”, gdy kawa przestaje działać. Odczuwa się wtedy osłabienie, pogorszenie nastroju i drażliwość. Jak temu zaradzić? Zmień kawę na zieloną herbatę. Zawarty w niej aminokwas l-teanina wiąże się z kofeiną, spowalniając jej absorpcję. Wykazano ponadto, że związek ten wspomaga produkcję serotoniny- neuroprzekaźnika poprawiającego nastrój, koncentrację czy libido, a także kluczowego, by zapobiegać zaburzeniom snu i wielu chorobom psychicznym!
10.
Każdego roku na świecie produkuje się 3 miliony ton herbaty. Istnieje ponad 1500 jej różnych wariantów. W Wielkiej Brytanii każdego dnia wypija się 165 milionów filiżanek herbaty (62 miliardy w skali roku). Światowy rynek herbaty jest wart ponad 20 miliardów dolarów Amerykańskich.