Bieganie jest to najprostszy i najbardziej popularny sport na świecie. Każdy przez swoje życie miał styczność z tą dyscypliną. Nie każdy pewnie dobrze to wspomina. Zadyszka, bóle stawów, pieczenie w tchawicy i podobne dolegliwości w trakcie lub po bieganiu. Wiele z nich można wyeliminować poprzez prawidłową technikę biegu. Nawet taki prosty sport jakim jest bieganie ją ma. Prawidłowa technika biegu pomoże nam cieszyć się z biegania i zobaczyć w nim pasje.
Jak więc się zabrać za bieganie aby nie zrobić sobie krzywdy?
1. Nie przesadzajmy
Przed każdym bieganiem pamiętajmy przede wszystkim o rozgrzewce. Umożliwi ona uniknięcie kontuzji i urazów. Na początku trzeba dać sobie sprawę z tego, że nasz organizm nie jest przystosowany do takiego wysiłku jak bieganie. Trzeba robić to z umiarem, inaczej przez następny tydzień nie będziemy mieli ochoty na bieganie. Jeśli ktoś nie ma dobrej kondycji na 30 minut biegu swoim tempem to nie róbmy tego na siłę. Zacznijmy od spacerów, marszobiegów. Z czasem możemy biec i iść na przemian. Do wszystkiego trzeba czasu. Jeśli osiągnęliśmy już jakiś poziom kondycji to pamiętajmy o regularności. Lepiej biegać codziennie po 3 kilometry niż raz na tydzień 10 kilometrów. Nie jest to zdrowe dla naszego organizmu. Bardzo łatwo możemy go tym przeciążyć.

2. Oddech
Przejdźmy już do techniki. Na początek najważniejszy element, którym jest oddech. Nasze mięśnie potrzebują odpowiedniej ilości tlenu, aby mogły wytworzyć energię do ruchu. Jeśli nie dostarczymy jej, mięśnie nie będą miały energii i przejdą na oddychanie beztlenowe, czyli zaczną produkować kwas mlekowy. Tak powstają znane wszystkim zakwasy.
Oddychać na co dzień powinniśmy nosem, aby powietrze oczyścić i ogrzać. Inaczej jest podczas biegania w którym potrzebujemy jak najwięcej tlenu. Dlatego powinniśmy oddychać ustami, które umożliwią najwydajniejsze pobieranie i usuwanie powietrza z płuc. Należy oddychać w pewnym rytmie, ale to już każdy ma indywidualny. Dostosowuje się go do rytmu biegu.
3. Postawa
Wiąże się ono z oddychaniem. Gdy jesteśmy wyprostowani możemy pobrać więcej powietrza do płuc. Nie powinniśmy patrzeć pod nogi tylko przed siebie, umożliwi to większe pobranie powietrza do płuc.
Ręce
Mimo że to nogi wykonują główną prace podczas biegu to ręce nie mają wolnego. Należy ruszać nimi wzdłuż ciała. Dłoń delikatnie ułożona w pięść. Chodzi o to, żeby nie usztywniać rąk, bo tracimy na to energię, która mogła być przekazana gdzieś indziej.

Mówi się, żeby ręce były tak jak by się trzymało orgiami. Czyli nie za ciasno, ale też nie za lekko. Między ramieniem a przedramieniem powinien być kąt 90 stopni. Ręce pomagają iść nogom. Wyznaczają też nam rytm. Podczas podbiegów należy wykonywać większa pracę ramion. Ułatwi to wbieganie.
Nogi
Nasze stawy umożliwiają nam amortyzacje wstrząsów podczas biegów. Więc nie należy usztywniać kolan. Inaczej siła zostanie przekazana na staw biodrowy i na resztę naszego ciała. Gdy zaczynamy czuć ból w kolanach znaczy, że je przeciążyliśmy i powinniśmy odpocząć i dać im się zregenerować.
Kolejna sprawą są stopy. Gdy biegamy bez butów, na gołą stopę, to widzimy prawidłowy ruch. Spadamy najpierw na śródstopie a potem dopiero na piętę. Umożliwia to amortyzacje i mniejsza siła zostanie przekazana na kolana i resztę ciała. Proste buty na przykład trampki nie posiadają amortyzacji na pięcie. Więc też lepiej powodować upadek na śródstopiu. Dzisiejsze buty są stworzone aby zmniejszyć wstrząsy, gdy lądujemy na piętę. Jednakże, nadal będziemy odczuwać tą siłę. Amortyzacja nie jest w stanie pochłonąć całości tej siły. Jest ona zbyt duża..
Podsumowując
Bieganie to sport, który jest obecnie bardzo popularny na całym świecie. Nie potrzeba do niego super drogiego wyposażenia, ale systematyczności, chęci i trochę czasu. Na początku może być trudno, ale z czasem zaczniemy dostrzegać przyjemność z biegania. Praca nad techniką biegu jest ciężka. Natomiast wprawieni biegacze mają „swoją” technikę dopracowaną. Prawidłowa technika biegu sprawi, że będzie on przyjemniejszy i unikniemy kontuzji. Ruch to zdrowie i podczas biegu wydzielane są endorfiny. Więc będziemy zdrowsi i szczęśliwsi. Zapraszam także do artykułu w którym poruszam temat czy warto biegać – link tutaj.