Dbanie o właściwą wilgotność powietrza w domu jest niemalże tak istotne, jak jego oczyszczanie. Problem zbyt suchego powietrza da się odczuć szczególnie zimą, gdy suche i mroźne powietrze z zewnątrz dodatkowo wysuszamy przez grzejniki. Zbyt niska wilgotność powietrza powoduje między innymi problemy z oddychaniem, sprawiając wrażenie wyschniętego gardła czy powodując szybsze męczenie się oczu. Nawilżacz powietrza wydaje się być jednym z najlepszych sposobów na poprawę jakości powietrza w domu czy biurze. Jak jednak działa nawilżacz powietrza i czy faktycznie jest bezpieczny?
Jak działa nawilżacz powietrza?
Klasyczny nawilżacz powietrza działa w oparciu o zasadę parowania wody: wbudowany wentylator zasysa suche powietrze, przepuszcza przez specjalną matę ewaporacyjną, a następnie oddaje do otoczenia w lepszej jakości. Innym wariantem są nawilżacze ultradźwiękowe, które rozbijają cząsteczki wody tworząc lekką mgłę wodną.
Zależnie od wybranego wariantu nawilżacza powietrza, jakości samego urządzenia i oczekiwanych efektów, nawilżacze mogą okazać się mniej lub bardziej praktycznym dodatkiem do standardowego wyposażenia Twojego domu.
Czy jednak rzeczywiście potrzebujemy tego typu rozwiązań? Jako że sama rozważam w tym roku zakup, przygotowując artykuł postarałam się rozwiać wiele wątpliwości w kwestii dostępnych nawilżaczy powietrza.
Jak działa nawilżacz powietrza?
Sposób, w jakie zostały zaprojektowane współczesne nawilżacze powietrza pozwala znacząco zwiększyć poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach, tworząc znacznie lepsze warunki do życia w wyjątkowo suchym okresie zimy. Ich działanie zależy jednak w dużej mierze od zastosowanego przez producenta systemu nawadniania powietrza, a każdy z dostępnych modeli ma swoje wady i zalety.
Trzy warianty nawilżaczy – który wybrać?
- Nawilżacz ewaporacyjny jest zdecydowanie najprostszym nawilżaczem powietrza, z którego bardziej uproszczonej wersji korzystało się do niedawna zawieszając na kaloryferach zbiorniki z wodą. Wbudowany w urządzenie wiatrak pracuje nieustannie, zbierając powietrze i przepuszczając je przez specjalną, nawilżoną wkładkę. Oddawane do otoczenia powietrze osiąga docelową wilgotność około 40-60% i dzięki odpowiedniemu ustawieniu nawilżacza, urządzenie nie przekroczy zadeklarowanej wartości. Wadą jest tu jednak samo uzupełnianie wody – aby nawilżone powietrze nie było szkodliwe, warto wymieniać ją niezwykle często i nie dopuścić do rozwoju bakterii na zwilżonym filtrze.
- Nawilżacz ultradźwiękowy jest zupełnym przeciwieństwem nawilżaczy ewaporacyjnych i działa w oparciu o ultradźwięki, dzięki którym woda ze zbiornika przetwarzana jest w delikatną mgiełkę poprawiającą nawilżenie powietrza w pokoju.
- Nawilżacz parowy to zasilana elektrycznie lepsza wersja nawilżacza ewaporacyjnego. Tu woda jest podgrzewana, a następnie uwalniana w postaci lekkiej mgiełki. Urządzenia tego typu są obecnie najpopularniejsze i doskonale radzą sobie także z oczyszczaniem powietrza, choć zużywają energię elektryczną i mogą hałasować.
Dlaczego nawilżanie powietrza jest ważne?
Zadając sobie pytanie jak działa nawilżacz powietrza warto uświadomić sobie dlaczego w ogóle musimy z takich urządzeń korzystać. Ogrzewanie w mieszkaniu to zimą bez wątpienia jedna z najlepszych kwestii i trudno jej nie doceniać, jednak niewiele osób wie jak szkodliwe może być dla nas zbyt ciepłe i suche powietrze w mieszkaniu. Optymalne warunki, które pozwalają pozostać w dobrym zdrowiu przez całą zimę to między innymi wilgotność powietrza na poziomie 30-50%. Zimą, właśnie z powodu ogrzewania, wilgotność ta może spadać nawet do 10 procent a latem, z powodu klimatyzacji, równie rzadko osiąga optymalny poziom. Czym to grozi? Przesuszona skóra, częste bóle gardła, pieczenie oczu, a także spadek odporności całego organizmu. Siedząc w cieplutkim pokoju wcale sobie nie pomagamy, a przy chorobach często wręcz szkodzimy.
Uruchamiając nawilżacz powietrza w pokoju dajesz sobie szansę na zredukowanie ilości wirusów w powietrzu, ale też ogólną poprawę samopoczucia, większą łatwość oddychania i lepszą kondycję skóry. Jeśli połączysz to z częstym wietrzeniem pokoju, a o nim nie można zapominać nawet zimą, a dodatkowo zmniejszysz temperaturę w pokoju do około 20-22 stopni, naprawdę poprawisz swoje warunki życia, nawet jeśli za cenę ubierania nieco cieplejszych ubrań. Jest w tym jednak jedno ale – nie wszystkie nawilżacze powietrza są tak zdrowe, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo nawilżaczy powietrza – czy ich stosowanie może być szkodliwe?
Stosowanie nawilżaczy powietrza jest ważne szczególnie zimą, jednak zrozumienie ich działania i wybór odpowiedniego rodzaju mogą zaważyć na bezpieczeństwie stosowania samego urządzenia. Osobiście muszę przyznać, że spośród dostępnych rozwiązań początkowo najciekawsze wydawały mi się nawilżacze ultradźwiękowe które, jak się okazuje, mogą stwarzać największe zagrożenie dla naszego zdrowia. Rozpylając wodę ze zbiornika w postaci delikatnej mgiełki, nawilżacze tego typu wypuszczają do powietrza wszystkie minerały, metale ciężkie, bakterie, chemikalia czy pleśń znajdujące się w wodzie z kranu czy nawet wodzie butelkowej stosowanej przez wiele osób do napełnienia nawilżacza. Ich wdychanie można porównać do smogu, o którym wpis pojawił się nie tak dawno temu (link tutaj). Stosując nawilżacze ultradźwiękowe niezgodnie z zaleceniami producenta sami sobie szkodzimy.
Jednym z najlepszych sposobów na sprawdzenie, czy Twój nawilżacz powietrza może być niebezpieczny jest zwrócenie uwagi na meble i podłogi w pomieszczeniu, w którym ustawisz urządzenie. Rozpylane wraz z wodą cząsteczki, tzw. pył kamienny będą osiadały się na meblach w postaci białego nalotu i choć nie zdarzy się to od razu po jego uruchomieniu, z czasem efekt będzie się nasilał. Aby tego uniknąć i uchronić swoje płuca przed wieloma chorobami, warto przestawić się na nawilżacz ewaporacyjny, który nie uwalnia minerałów i bakterii do powietrza lub nawilżacz parowy, działający na podobnej zasadzie.
Jak bezpiecznie korzystać z nawilżacza?
Wybierając którykolwiek z nawilżaczy powietrza dostępnych na rynku, warto pamiętać o kilku prostych zasadach dbających o bezpieczeństwo naszego zdrowia podczas pracy urządzenia. Pierwszą z nich jest korzystanie wyłącznie z wody destylowanej – pozbawiona minerałów i zanieczyszczeń nie tylko przedłuży żywotność samego urządzenia, ale przede wszystkim pozwoli nawilżać powietrze w najbardziej zdrowy sposób. Z powodu wspomnianych zagrożeń, do wody nie warto dodawać olejków eterycznych i substancji zapachowych – jeśli chcesz odświeżyć zapach pokoju, zapal zdrową świeczkę.
Kolejną ważną radą odnośnie stosowania nawilżaczy powietrza jest dbanie o ich czystość – nawilżacze ultradźwiękowe należy czyścić bez chemikaliów, z pomocą wody i delikatnego mydła i warto robić to codziennie, dla zachowania najlepszego stanu urządzenia. W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych, ważne będzie regularne wymienianie chłonnej wkładki, która przebywając przez długi czas w wodzie może po czasie rozwijać bakterie i pleśń. Nawilżaczy powietrza nigdy nie należy używać w całkowicie zamkniętych pomieszczeniach i traktować jako alternatywy dla wietrzenia, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz.
Czy i kiedy warto kupić nawilżacz powietrza?
Znając zalety i wady nawilżaczy powietrza można zastanawiać się, czy w ogóle warto je kupić, ale według mnie wszystkie wymienione negatywy to tylko kwestia zadbania o odpowiedni stan urządzenia i regularnego czyszczenia jego elementów. Zalety znacząco przeważają nad wadami i jeśli czujesz, że powietrze w domu jest zbyt suche, zwiększenie wilgotności z pomocą nawilżacza może być najlepszym pomysłem. W kontekście czasu, zima jest zdecydowanie najlepszym momentem na inwestycję w nawilżacz powietrza, choć jak już podkreślałam, w dobie klimatyzowanych pomieszczeń z urządzeń tego typu można korzystać z powodzeniem przez cały rok.
Nawilżacz powietrza w pokoju dziecka – to warto wiedzieć
Ze względu na to, że nawilżacze powietrza poprawiają znacząco jakość powietrza w pokoju i ułatwiają między innymi swobodne oddychanie oraz minimalizują ryzyko chorób dróg oddechowych, wielu rodziców decyduje się na zastosowanie tego typu urządzeń w pokoju dziecka. Jeśli też rozważasz taką opcję, pamiętaj że nawilżacze ewaporacyjne są w grupie dostępnych urządzeń najbezpieczniejszym rozwiązaniem i to one zalecane są jako docelowe urządzenie do pokoju dziecka. Jeśli tylko zadbasz o regularną wymianę filtra i czyszczenie zbiornika oraz tacy z wodą, Twoja pociecha może spać spokojnie.
Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
Zebrana ilość informacji w tym artykule powinna ułatwić Ci wybór nawilżacza powietrza, jednak nawet ograniczenie się do jednej kategorii urządzeń nie zawęża jeszcze wystarczająco skali poszukiwań. Nawilżacze powietrza, podobnie jak urządzenia zajmujące się jego oczyszczaniem są dziś na tyle popularne, że właściwie każda marka specjalizująca się w małym AGD proponuje swoje rozwiązanie w mniej lub bardziej przystępnej cenie. Po czym poznasz dobry nawilżacz powietrza?
- Odpowiedniej wydajności. Podczas zakupów sprawdź jaką powierzchnię jest w stanie „obsłużyć” nawilżacz powietrza i porównaj to z pomieszczeniami, w których chcesz urządzenie ustawić. Zdecydowanie nie polecam wybierania najsilniejszej opcji, jeśli nawilżacz planujesz ustawić w ciasnej sypialni. Zbyt duża wilgotność powietrza jest równie niebezpieczna, jak jej zbyt niski poziom.
- Moc nawilżacza powietrza będzie odnosiła się do tego jak dużo energii zużyje urządzenie przed osiągnięciem określonego poziomu wilgotności. Te z większą mocą poradzą sobie z pracą szybciej, ale też będą pobierały więcej energii. W przeciwieństwie do oczyszczania powietrza nie potrzebujesz, by poziom wilgotności wzrósł natychmiastowo i z tego powodu znacznie lepiej wybierać urządzenia o mniejszej mocy, ale za to bardziej energooszczędne.
- Filtrach, które jako dodatek do urządzenia pozwolą zadbać o oczyszczenie powietrza przed jego nawilżeniem. To szczególnie istotne w nawilżaczach ewaporacyjnych i parowych. Podobnie jak w przypadku masek antysmogowych, najwyższą wydajnością charakteryzują się tu filtry HEPA i węglowe.
Podsumowanie
Kupując nawilżacz powietrza do swojego mieszkania nie sugeruj się wyłącznie ceną, reklamą zauważoną w telewizji czy nawet poleceniami znajomych. Z doświadczenia wiem, że zawsze warto sprawdzić jakie urządzenie będzie pasowało do Twojego mieszkania i Twoich wymagań. Mnie osobiście przekonały nawilżacze ewaporacyjne – tanie, bezpieczne i stosunkowo mało wymagające, nawet przy konieczności regularnego czyszczenia. Ile warte są nawilżacze powietrza? Wiele zależy tu od modelu, marki i funkcji – najtańsze oferty w sieci można znaleźć już za 50-100 zł, jednak bardziej rozbudowane modele potrafią sięgać znacznie wyższych kwot. Ostatecznie, jeśli nie chcesz inwestować zbyt wiele lub wciąż nie masz przekonania co do konieczności nawilżania powietrza, postaw na klasyczny nawilżacz zawieszany na kaloryferze. My robimy to w domu od lat i przy małym mieszkaniu rozwiązanie takie nie wydaje się najgorsze.