Nerki są odpowiedzialne za oczyszczanie całego organizmu. Utrzymanie w dobrym stanie tych dwóch niewielkich narządów, które zlokalizowane są w w tylnej części jamy brzusznej, jest niezbędnym elementem całej profilaktyki prozdrowotnej. Zaburzona praca nerek może powodować ból, jak i również inne, nieco mniej charakterystyczne objawy: pogorszenie stanu skóry, zaburzenie gospodarki wodnej organizmu czy nawet mniejszą przyswajalność witamin i minerałów. Jak wiec dbac o nerki, aby zapobiec tym dolegliwosciom?
Woda to podstawa!
Praca nerek uzależniona jest od nawodnienia organizmu. Przyjmowanie odpowiedniej ilości niegazowanej wody jest więc podstawową i najważniejszą częścią dbania o nerki. Przyjmuje się, że zdrowy, dorosły człowiek powinien przyjmować średnio dwa litry wody dziennie, choć ilość ta może się zwiększać w przypadku upałów, długotrwałego stresu, niedoboru snu czy dużej dawki aktywności fizycznej. Woda przepływając przez nerki, dzięki czemu również nie dopuszcza do pojawienia się kamieni nerkowych oraz zanieczyszczenia tej naturalnej oczyszczalni naszego organizmu.

Produkty, które pomogą w oczyszczaniu nerek
Zdrowa i zbilansowana dieta pełni niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Osoby, które z różnych przyczyn mogą być narażone na większe ryzyko pojawienia się chorób nerek, powinny wprowadzić do swojej diety produkty, które w naturalny sposób wspomagają nerki.
Najważniejsze z nich to:
- Produkty z dużą ilością wody (np. ogórek świeży, arbuz),
- Owoce jagodowe, zawierające bardzo dużą ilość antyoksydantów,
- Warzywa i zioła, które mają działanie moczopędne (np. pietruszka, pokrzywa, korzeń prawoślazu),
- Przyprawy działające przeciwzapalnie (np. imbir, czosnek).
Sprzymierzeńcem nerek są również produkty, które zawierają dużą ilość błonnika. Działają one nie tylko zbawiennie na cały układ pokarmowy, ale również na układ moczowy i rozrodczy. Pamiętajmy jednak, że osoby, które cierpią na różne dolegliwości gastryczne, powinny dobrać odpowiednią dawkę błonnika, tak by bardziej nie zaburzać pracy jelit lub żołądka.

Fakty i mity w zakresie dbania o nerki
Nerki są wyjątkowo wrażliwe na działanie substancji toksycznych i trujących. Łatwo ulegają obciążeniom, a z pewnością jednym z najbardziej dotkliwych i bolesnych skutków nieodpowiedniej diety jest występowanie kamieni nerkowych. Jednak w przypadku profilaktyki nerek narodziło się wiele mitów.
1. Sól
Nadmiar soli w diecie jest wyjątkowo niezdrowy. Może on powodować zatrzymanie się wody w organizmie, wpływać na ciśnienie krwi oraz niszczyć nerki. Jednak sól jest nam potrzebna do życia, bez niej ludzki organizm nie jest w stanie zachować odpowiedniej gospodarki wodnej i hormonalnej.
2. Kofeina
Do niedawna kofeina była bardzo demonizowana. Sądzono, że nawet wypijanie 2-3 filiżanek kawy może mieć negatywny wpływ na zdrowie – w tym również zaburzać pracę nerek. Dziś wiemy, że kawa ma działanie antynowotworowe i doskonale oddziałuje na stan całego organizmu. Z kawą powinny uważać osoby, które cierpią na różne choroby układu trawiennego lub krwionośnego, jednak jej regularne spożywanie w niewielkich ilościach może przynieść jedynie korzyści.

3. Alkohol
Nadużywanie alkoholu działa destrukcyjnie na niemal wszystkie organy wewnętrzne. Mocne alkohole są przez nas organizm traktowane jak trucizna – nie bez powodu powstało określenie „zatrucia alkoholowego”. Jednak szklanka piwa lub lampka czerwonego wina może mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie. Piwo ma działanie moczopędne, przez co spełnia rolę filtrującą: kilkadziesiąt lat temu niewielkie ilości piwa były wręcz polecane dla osób, które cierpią z powodu kamieni nerkowych. Wino z kolei jest napojem niskoprocentowym, które reguluje ciśnienie i pozytywnie wpływa na serce. Dlatego: wszystko z głową.
Wrogowie nerek
Aby kompleksowo zadbać o nerki (ale i inne organy wewnętrzne) musimy pamiętać, żeby unikać niektórych pokarmów i produktów, które zawierają sztuczne związki chemiczne. Do trzech największych wrogów zdrowych nerek należą:
1. Papierosy
Wiele osób trwa w błędnym przekonaniu, że dym papierosowy niszczy jedynie płuca. Niestety, palenie tytoniu wpływa także na inne organy wewnętrzne. Może być on przyczyną zmian nowotworowych także w obrębie jamy brzusznej. To z pewnością jeden z największych wrogów nerek. Substancje toksyczne zawarte w papierosach dostają się także do nich, przez co są one wielokrotnie bardziej obciążone.
2. Wysokoprzetworzona żywność
Chemiczne dodatki do żywności są powszechnie stosowane. Zjadając „gotowce” dostarczamy do naszego organizmu mnóstwo zbędnych, czasem nawet trujących składników. Trafiają one do naszych „oczyszczalni”: wątroby i nerek. Organy te stają się przez to nadmierne obciążone, co może powodować wiele chorób, czasem wyjątkowo groźnych dla zdrowia i życia. Unikanie przetworzonej żywności jest więc konieczne do zachowania dobrego stanu zdrowia.

3. Nieregularne opróżnianie pęcherza
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie ma przetrzymywanie moczu w pęcherzu. Powodować to może nie tylko ból, ale również częstsze infekcje, w konsekwencji nawet zmiany nowotworowe! Przetrzymywanie moczu wpływa również na stan nerek. Bakterie mogą przedostawać się także do nich oraz powodować stany zapalne. Będą one znacznie bardziej dotkliwe niż powszechne i często występujące zapalenie dróg moczowych.
Nerki stanowią jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie. Zaburzona praca nerek może powodować groźne choroby i przykre dolegliwości. Jednak wielu z nich możemy zapobiec: wystarczy wprowadzić do swojego życia większą ilość warzyw i owoców. Takze unikać używek i utrzymywać odpowiednie nawodnienie organizmu, by cieszyć się zdrowiem i witalnością.