Problem cieni pod oczami jest bardzo powszechny. Ich przyczyny mogą być różne- od przemęczenia czy niewyspania się, poprzez niezdrowy tryb życia, po poważniejsze problemy zdrowotne. Kosmetyki do pielęgnacji okolic oczu i domowe sposoby do stosowania miejscowego z pewnością poprawią wygląd skóry pod oczami. Jednak nie zlikwidują one całkowicie problemu. Co powoduje cienie pod oczami oraz jak skutecznie z nimi walczyć? Dowiecie się z poniższego artykułu.
Aby doraźnie poprawić wygląd i samopoczucie, możemy sięgnąć po różnego rodzaju korektory do maskowania sińców pod oczami. Warto jednak bliżej przyjrzeć się możliwym przyczynom zmian i jak najszybciej zacząć działać. Z problemem podpuchniętych oczu można wygrać. Natomiast trzeba najpierw określić, co jest jego powodem i wdrożyć odpowiednie leczenie lub zmiany w stylu życia.
Jakie są najczęściej występujące rodzaje cieni pod oczami i ich przyczyny?
Cienie pod oczami mogą różnić się kolorem i stopniem uwypuklenia zmian. Zasadniczo możemy wyróżnić ich trzy podstawowe rodzaje:
1. Worki pod oczami
Tak zwane podkrążone oczy często są spowodowane ogólnym wycieńczeniem organizmu, niewyspaniem się, anemią lub problemami z zatrzymaniem wody w organizmie w wyniku nieprawidłowej pracy nerek. Takie zmiany mogą także powstać w wyniku nadmiernego spożycia soli.
2. Różowawe lub fioletowawe zasinienia
Taki kolor skóry pod oczami może świadczyć o problemach naczyniowych. Takich jak nadmierna kruchość naczyń i ich przepuszczalność oraz zaburzeniach krzepliwości krwi. Wyraźnie różowe zakola w okolicy oczu bywają też wynikiem problemów z pęcherzem moczowym na przykład jego przewlekłych stanów zapalnych.
3. Brązowe lub żółte cienie pod oczami
Ciemne lub nadmiernie żółte zabarwienie skóry w okolicy dolnej powieki oznacza najczęściej problemy z wątrobą, pęcherzykiem żółciowym, zatrucie organizmu toksynami, przewlekłe zaparcia. Bardzo ciemnobrązowe zabarwienie cieni może także świadczyć o osłabieniu systemu nerwowego (przewlekły stres).
Jak zwalczyć sińce pod oczami?
Jeżeli cienie lub worki pod oczami pojawiają się u nas tylko sporadycznie i są wyraźnie związane z niewyspaniem, przepłakaną nocą czy przemęczeniem, to nie ma powodów do niepokoju. Wystarczy wtedy porządnie odpocząć, wyspać się, zregenerować. Pomocne będzie zastosowanie masażu okolic oczu kostkami lodu zawiniętymi w chusteczkę lub kojący okład na oczy z czarnej, lub zielonej herbaty.
Natomiast, jeśli problem pojawia się często lub trwa długo, zdecydowanie powinniśmy zasięgnąć porady lekarskiej. Przebadajmy się i sprawdźmy, czy nie dolega nam cos poważnego. Jeśli tak jest, wygląd okolic oczu znacznie się poprawi po rozpoczęciu leczenia. Anemia, problemy hormonalne, cukrzyca, chore nerki, pęcherzyk żółciowy lub zatoki mogą bardzo negatywnie wpływać na stan cery, w tym również na wygląd skóry w okolicy oczu.
Zmiana nawyków żywieniowych
Z kolei, gdy okaże się, że nic poważnego nam nie dolega, to warto pomyśleć o zmianie trybu życia i nawyków żywieniowych. Zrezygnujmy z używek takich jak kawa, mocna czarna herbata, alkohol i papierosy. Nie używajmy dużych ilości soli, unikajmy słodyczy, ponieważ mogą się one przyczyniać do zaburzeń krążenia limfy w organizmie, co bywa przyczyną sińców i podpuchnięć pod oczami. Pijmy więcej naturalnej wody mineralnej. Bardzo korzystne jest też popijanie w ciągu dnia wody z cytryną. Wprowadźmy do diety więcej świeżych warzyw i owoców, błonnika pokarmowego, produktów pełnoziarnistych i zdrowych tłuszczów takich jak oliwa z oliwek, olej lniany, awokado, orzechy i tłuste ryby morskie.
Zadbaj o aktywność fizyczną
Prawidłowej pracy układu krwionośnego oraz limfatycznego sprzyja też codzienna aktywność fizyczna. Ćwicz, biegaj, pływaj lub choćby spaceruj szybkim krokiem co najmniej przez 30 minut każdego dnia.
Niezależnie od przyczyn cieni pod oczami, warto w codziennej pielęgnacji szczególnie zadbać o cienką i wrażliwą skórę pod oczami. Delikatna pielęgnacja, z pewnością przyczyni się do poprawy jej wyglądu. Sięgnij więc po specjalne kosmetyki dedykowane okolicom oczu z wyciągami z ogórka, aloesu, oczaru wirgilijskiego, bławatka, mięty i zielonej herbaty.