Okres świąteczny, poza wyjątkową atmosferą i okazją do rodzinnych spotkań, stał się dziś także okazją do przesadnych zakupów i konsumpcji. Kupujemy za dużo żywności, którą po świętach wyrzucamy, a skala nietrafionych i zbędnych prezentów rośnie z roku na rok. Czy ten okres może stać się początkiem zmian, by żyć w sposób bardziej przyjazny środowisku? Jak najbardziej tak! Oto kilka drobnych kroków, by tegoroczne święta były naszymi pierwszymi świętami w stylu „zero waste”.
Kartki z życzeniami
Dziś już tak naprawdę niewielu z nas wysyła tradycyjne kartki świąteczne pocztą. Jeśli nadal tak robisz, zrezygnuj z tego zwyczaju z powodów czysto ekologicznych. Czy potrzebujemy kolejnego kartonu, który podróżuje przez pół Polski, by i tak ostatecznie wylądować w koszu?
Pakowanie prezentów: papier
Masz do zapakowania większy przedmiot? Dobrym rozwiązaniem będzie papier, ale jeszcze lepszym – papier z certyfikatem FSC. Znak „FSC 100%” oznacza, że drewno, z którego wykonano papier, pochodzi wyłącznie z lasów certyfikowanych – a więc ze zrównoważonej produkcji. „FSC Recycled” wskazuje, iż całość papieru pochodzi z materiałów odzyskanych. Szukaj odpowiednich symboli na papierze czy opakowaniu.
Pakowanie prezentów: recykling
Nikt nie obrazi się, jeśli torba na prezent okaże się być torbą „z drugiej ręki”. Zatem – zbieraj papierowe torebki z prezentów, jakie dostajesz przez cały rok i wykorzystaj przy okazji świąt.
Oświetlenie
Według NASA, widoczna z kosmosu planeta jest w niektórych obszarach nawet o 50% jaśniejsza w okresie świątecznym. Na potęgę włączamy lampki, girlandy i przydomowe świecidełka, co marnuje ogromne ilości energii. Jeśli nie jesteśmy w stanie powstrzymać się przed dekorowaniem naszego domu światłem, wybierzmy koniecznie oświetlenie LED-owe. To znacznie zmniejszy zużycie elektryczności.
Nie marnuj jedzenia!
Analizy wskazują, iż sam fakt produkowania, a następnie wyrzucania żywności, odpowiada za 8% światowej emisji gazów cieplarnianych. Oczywiście, święta kojarzą nam się z pełnym koszykiem w supermarkecie i stołem uginającym się pod ciężarem potraw. Ale czy na pewno tego potrzebujemy? Czy zdajemy sobie sprawy, ile zasobów (ale i pieniędzy!) marnujemy sprzątając lodówkę po świętach i wyrzucając nadmiar niezjedzonych produktów
Choinka z wypożyczalni?
Czy wiedziałeś, iż mamy już w Polsce profesjonalne firmy zajmujące się wynajmem świątecznych drzewek? Żywą choinkę w doniczce możemy wypożyczyć, a po sezonie zwrócić. Drzewko w doniczce przeczeka cały rok, nieco podrośnie, a za rok ktoś ponownie skorzysta z jego obecności w domu. W ten sposób unikamy zarówno wycinania drzew w szkółkach i lasach, jak i produkcji plastikowych, nienadających się do recyklingu drzewek z tworzywa.

Produkty własnej roboty
Wiele z rzeczy, które kupujemy bliskim, kończy jako zbędne dekoracje, które tylko zbierają kurz. Nie kupujmy niczego z obowiązku. Lepiej stworzyć coś samemu! Własne przetwory czy samodzielnie wykonane ozdoby mają co najmniej dwie zalety. Zostaną docenione, jako coś, w co włożyliśmy całe serce, a także pozwolą na wykorzystanie czegoś, co już mamy w domu. Zatem zamiast kupować kolejny nowy produkt, mamy szansę dać mu drugie życie!
Wigilia bez plastiku
Świąteczna kolacja, czy wszelkie rodzinne spotkania przy stole pod koniec grudnia, to dobra okazja, by wyeliminować jednorazówki. Chcesz, by stół wyglądał elegancko? Może zrezygnujesz więc z soków w kartonach i wody z plastikowej butelki? Te w szklanych opakowaniach nie tylko wyglądają lepiej, ale i… uczą nas korzystania z butelek wielokrotnego użytku. Może te święta będą okazją do oduczenia się korzystania z plastikowych butli?