Wyniki raportów dotyczących stanu czytelnictwa w naszym kraju nie napawają optymizmem. Za każdym razem mają one analogiczny wydźwięk i dobitnie uświadamiają, że przeciętnie tylko co trzeci Polak czyta w ciągu roku przynajmniej jedną książkę. Wielu z nas nie czyta więc w ogóle. Z drugiej strony wśród tych, którzy regularnie oddają się ulubionej lekturze jest rzesza osób, która na bieżąco śledzi nowinki ze świata literatury. Nałogowi czytelnicy nie tylko spędzają sporo czasu z książkami, ale wiedzą również jakie pozycje znajdują się obecnie na listach bestsellerów, biorą udział w targach książki oraz spotkaniach z autorami. Dlaczego czytanie jest dla nich ulubioną formą spędzania wolnego czasu? Najczęściej argumentują to licznymi zaletami, jakie posiada ich hobby. Sprawdź, jakie korzyści wynikają z upodobania sobie właśnie takiej aktywności!
Zatem, dlaczego warto czytać?
Korzyści wynikające z czytania to: poprawa samopoczucia, poszerzanie horyzontów, pogłębianie wiedzy, uaktywnianie mózgu, poprawa pamięci i koncentracji, zwiększanie zasobu słownictwa, doskonalenie umiejętności językowych, obniżanie poziomu stresu, wzrost empatii oraz pobudzanie wyobraźni.

Jest naprawdę wiele mocnych stron związanych z czytaniem. Każda osoba, która je pozna, szybko stwierdzi, że warto codziennie wygospodarować czas na lekturę chociażby kilku stron interesującej książki lub ulubionego czasopisma.
W czym tkwi fenomen czytania?
Wyjątkowość czytania związana jest przede wszystkim z uniwersalnością cechującą taką formę spędzania wolnego czasu. Przejawia się ona na co najmniej kilku płaszczyznach:
Po pierwsze, czytać możemy nie tylko książki, ale i gazety codzienne, czasopisma oraz komiksy.
Po drugie, obecnie mamy możliwość czynienia tego na różne sposoby. Dla tradycjonalistów najlepszym wyborem pozostają klasyczne papierowe książki, a miłośnicy tego co nowoczesne mogą sięgać po e-booki.
Po trzecie, czytać może każdy. Odkąd posiądziemy taką umiejętność robimy to sami, a gdy jesteśmy dziećmi, bajki czytają nam rodzice lub starsze rodzeństwo.
Po czwarte, bez względu na swój wiek, wykształcenie, czy zainteresowania zawsze znajdziemy idealną dla siebie książkę, dostosowaną do bliskiej nam tematyki. Na przykład jeśli preferujemy zdrowy i aktywny tryb życia możemy stawiać na różnego typu poradniki, książki z przepisami kulinarnymi oraz biografie sportowców.
Po piąte, współcześnie posiadamy szeroki dostęp do książek. W związku z tym czytanie wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami – nie trzeba ich kupować, ponieważ można skorzystać z oferty pobliskiej biblioteki.

Jeżeli szukasz miejsca gdzie można kupić tanią i dobrą książkę polecam Tobie serwis TaniaKsiążka.pl gdzie można znaleźć wiele ciekawych opcji.
Wymarzony trening dla naszego mózgu – wypróbuj go!
Nasze ciało nie będzie poprawnie funkcjonowało bez systematycznych ćwiczeń fizycznych. Podobnie jest z mózgiem, który domaga się aktywności, jednak w nieco innej postaci. Jedną z czynności stymulujących jego działanie jest właśnie czytanie książek. W wyniku podejmowania takiej aktywności powstają nowe połączenia neuronalne, dzięki którym wydolność naszego mózgu znacznie się zwiększa. Czytając poprawiamy także naszą koncentrację. Skupiając całą uwagę na książce kierujemy swoje myśli w jednym kierunku, dzięki czemu jesteśmy bardziej odporni na czynniki, które mogą nas rozpraszać.
Ponadto, regularna lektura niebywale poszerza nasze horyzonty. W taki sposób poprawiamy umiejętności językowe, zdobywamy nieznaną dotąd wiedzę, chłoniemy nowe informacje i zwiększamy swoją inteligencję. Gdy dużo czytamy, o wiele łatwiej jest nam się uczyć, poprawia się nasza pamięć, posiadane przez nas zdolności analityczne wchodzą na wyższy poziom, stajemy się również lepszymi rozmówcami. Ponadto czytanie jest procesem intelektualnym, który powinien nas inspirować i motywować do wprowadzania w swoim życiu pozytywnych zmian.
Czytasz – dbasz o swoje zdrowie!
Regularne czytanie może wpłynąć korzystnie także na stan naszego zdrowia. Jeśli każdego dnia spędzimy przynajmniej kilkadziesiąt minut z książką, możemy rozluźnić swoje mięśnie oraz obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Gdy upodobamy sobie właśnie taką formę spędzania wolnego czasu, minimalizujemy również ryzyko wystąpienia demencji oraz choroby Alzheimera. Niekiedy słyszy się nawet, że czytanie może przedłużyć nasze życie.
Sprawdzona recepta na problemy z zasypianiem – sprawdź czy działa!
Z kolei wieczorne czytanie w łóżku to sprawdzony sposób na szybkie zasypianie. A więc, jeśli bezsenność nie pozwala Ci wypocząć, ostatnią czynnością jaką wykonasz każdego dnia powinna być przynajmniej kilkuminutowa lektura. Pamiętaj jednak, aby wtedy czytać książki papierowe. Jasne światło z ekranu laptopa lub czytnika nie wyciszy Cię, tylko jeszcze bardziej pobudzi. O tej porze nie wybieraj również lektur o zbyt energetycznej tematyce (na przykład kryminałów, czy thrillerów). Najlepszą opcją będzie poezja lub powieść obyczajowa. Gdy wprowadzisz do swojego życia ten nawyk spokojnie prześpisz całą noc, a następnego dnia będziesz bardziej produktywny.
Skutecznie rozbudź swoją wyobraźnię!
Czytając poszczególne słowa, tworzymy z nich całe zdania, dzięki którym możemy krok po kroku zapoznawać się z sytuacjami, w jakich znaleźli się konkretni bohaterowie. Fabuła każdej książki rozgrywa się w naszej wyobraźni, a jej granice wytyczone są przez cechującą nas kreatywność. Jesteśmy niczym reżyserzy, którzy na podstawie przeczytanych fragmentów tworzą specyficzny dla siebie obraz rzeczywistości. W głównej mierze to od nas zależy w jaki sposób zwizualizujemy dane wydarzenie. I to jest najpiękniejsze, ponieważ różni ludzie mogą odebrać jedną i tą samą historię w całkowicie odmienny sposób. Szczególnie gdy autor postawi na niezbyt obszerne opisy i tym samym da czytelnikowi dużą swobodę interpretacyjną.
Stres znika szybciej niż się pojawił!
Każdego dnia oddziałuje na nas wiele czynników wywołujących stres. W pracy, w domu, w szkole, czy na uczelni – wszędzie tam, gdzie się znajdujemy możemy uczestniczyć w wydarzeniach, które zdenerwują nas i pogorszą nam humor. Jeśli nie uda się uniknąć takich sytuacji, musimy znaleźć sposoby, dzięki którym poprawimy swój nastrój. Jedną z popularnych metod na zrelaksowanie się jest właśnie czytanie książek. Zatopienie się w świecie literackiej fikcji pozwala nam oderwać się od kłopotów dnia codziennego. Możemy wtedy nabrać dystansu i przynajmniej na chwilę zapomnieć o tym, co jest dla nas trudne. Dzięki temu odczuwany dotychczas stres zostaje zredukowany, a samopoczucie ulega zdecydowanej poprawie.

Przypływ empatii gwarantowany!
Czytając książki mamy możliwość zapoznania się z sytuacjami, w których być może nigdy byśmy się nie znaleźli. Poznajemy nowe formy zachowań, obserwujemy różne emocje, a także z nieco innej perspektywy analizujemy relacje międzyludzkie. Możemy czerpać z życiowego doświadczenia poszczególnych bohaterów oraz uczyć się na popełnianych przez nich błędach. W wyniku tego, w realnym świecie, stajemy się bardziej empatyczni. Potrafimy przyjąć odmienny punkt widzenia, jak również rozpoznać odczuwane przez innych emocje oraz poprawnie odczytać ich znaczenie. Ludzie są wtedy pozytywnie do nas nastawieni, ponieważ dostrzegają naszą wrażliwość i zrozumienie, którym ich obdarzamy. Ponadto, obcując z różnymi bohaterami, sami możemy odczuć pełną paletę uczuć. W końcu wobec niektórych postaci żywimy wiele ciepłych emocji, natomiast innych po prostu nie lubimy.
Czytaj i przestań bać się wystąpień publicznych!
Dla wielu z nas wystąpienia przed większą, czy mniejszą publicznością są prawdziwą zmorą. W ekstremalnych przypadkach, związany z tym strach może mieć działanie wręcz paraliżujące. Jest jednak dobra wiadomość – każdy, kto odczuwa tremę w takich sytuacjach, może obniżyć ją właśnie dzięki czytaniu. Wszystko przez to, że osoby regularnie sięgające po książki mają dużo bogatszy zasób słownictwa. Co też bezpośrednio przekłada się na większą swobodę wypowiedzi oraz wyższy poziom elokwencji i pewności siebie.
Co robić, żeby więcej czytać?
Wiele osób tłumaczy się, że fakt iż nie czytają, wynika przede wszystkim z braku wolnego czasu. Jeśli również należysz to tej grupy, poznaj sprawdzone porady, których wprowadzenie w życie pozwala czytać dużo więcej niż dotychczas:
- Stwórz typowy dla siebie rytuał czytania i określ moment dnia, w którym poświęcisz się właśnie temu zajęciu. Czytaj zaraz po przebudzeniu, albo przed snem.
- Przygotuj zapas książek, które masz zamiar przeczytać – zdobądź je w bibliotece lub kup w księgarni.
- Miej książkę zawsze przy sobie – w wersji tradycyjnej lub na czytniku.
- Staraj się czytać wszędzie. Podczas podróży, czy w kolejce u lekarza, przez co nie zmarnujesz ani minuty na jakieś bezproduktywne zajęcie.
- Postaw sobie cel w postaci konkretnej liczby minut, jaką każdego dnia przeznaczysz na czytanie. Na początek, aby wyrobić nowy nawyk, kwadrans w zupełności wystarczy.
- Nie czytaj na przymus tego co wszyscy dookoła – w zamian za to wybieraj książki, które Cię interesują.
- Realizuj modne ostatnimi czasy książkowe wyzwania – nauczysz się wytrwałości i konsekwencji w działaniu.
- Do niczego się nie zmuszaj. Jeśli jakaś lektura okaże się nudna i nie przypadnie Ci do gustu, po prostu sięgnij po inną pozycję.
Podsumowanie
Jako ludzie różnimy się od siebie w wielu kwestiach. Mamy chociażby odmienne zainteresowania, inne hobby oraz sposoby relaksowania się i spędzania wolnego czasu. Mimo tej różnorodności, dobrze jest jednak zwrócić uwagę na uniwersalność czytania. Pamiętając przy tym słowa Wisławy Szymborskiej, która stwierdziła, że: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Noblistka bez dwóch zdań miała rację. Zaprezentowane powyżej korzyści związane z regularną lekturą pokazują, że jest to zabawa, która może pozytywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Warto więc od czasu do czasu właśnie tak się „pobawić”, nawet jeśli na co dzień naszą pasją jest coś zupełnie innego.