Kiedy w telewizji podczas Mistrzostw Świata lub Zimowej Olimpiady obserwujemy najlepszych sportowców na świecie, możemy poczuć chęć, by ruszyć się z wygodnej kanapy i także zacząć uprawiać jakiś sport zimowy. Oczywiście prawdopodobnie nie staniemy się profesjonalnymi narciarzami, skoczkami narciarskimi, nie zdobędziemy medali w biatlonie, slalomie gigancie czy łyżwiarstwie figurowym, ale podjęcie zimowej aktywności może być świetnym sposobem na spędzanie czasu i zadbanie o dobrą kondycję fizyczną

Zajęcia takie jak jazda na nartach, snowboardzie, łyżwiarstwie, hokeju i sankach są świetnymi sposobami na wyjście na zewnątrz podczas długich, mroźnych zimowych miesięcy, ale mogą być również niebezpieczne. Każdego roku setki tysięcy ludzi doznaje obrażeń w wyniku tych i innych sportów zimowych na świeżym powietrzu.
Do typowych urazów sportów zimowych należą złamania, skręcenia, nadwyrężenia, wstrząsy mózgu i zwichnięcia. Lokalizacja obrażeń różni się w zależności od sportu. Na przykład snowboardziści częściej zapadają na urazy nadgarstka, a także urazy kości ogonowej i wstrząsy mózgu. Urazy kolan są bardziej powszechne u narciarzy, a mianowicie naderwania i zerwania więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Coraz więcej lekarzy, fizjoterapeutów i naukowców dostrzega znaczący wzrost takich kontuzji u młodych osób i dlatego kładą duży nacisk na podejmowanie odpowiednich działań zapobiegawczych.
Na szczęście większości tych urazów można zapobiec. Jest kilka kroków, które Twoja rodzina może podjąć, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji podczas ulubionej aktywności zimowej.
Jak zmniejszyć ryzyko kontuzji na stoku?
- Ćwicz. Zachowaj formę i kondycję mięśni przed uczestnictwem w zajęciach zimowych. Wzmacniaj biodra i pracuj nad stabilnością. Dowiedz się, które mięśnie powinny być wzmocnione przed podjęciem sportu, który wybrałeś i szczególnie je ćwicz. To zminimalizuje ryzyko urazu. Należy pamiętać, że elitarni łyżwiarze, hokeiści i narciarze / snowboardziści uczestniczą w ogromnych treningach wzmacniających i wzmacniających wytrzymałość, zanim trafią na lód lub stoki, dodaje. Często stosują też bardzo rygorystyczny schemat, który obejmuje regularne przerwy w treningu i odpoczynku, prawidłowe odżywianie i dużo snu.
- Nie przechodź od 0 do 100. Rozgrzej się za pomocą lekkich ćwiczeń i rozluźnij się. Zimne, nierozgrzane mięśnie, ścięgna i więzadła są bardziej podatne na kontuzje.
- Ochrona jest koniecznością. Zawsze noś odpowiednie wyposażenie ochronne, takie jak kaski, gogle, ochraniacze nadgarstków oraz ochraniacze na kolana i łokcie.
- Przetestuj swój sprzęt. Przed pierwszym uruchomieniem upewnij się, że cały sprzęt jest sprawny.
- Naucz się upadać. Urazy barku, łokcia i nadgarstka mogą wynikać z próby powstrzymania upadku. Weź jedną lub dwie lekcje od wyszkolonego instruktora, który udzieli wskazówek, jak prawidłowo upaść.
- Poznaj i przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Na przykład trzymaj się wyznaczonych tras narciarskich i snowboardowych i dowiedz się, jak dostać się na wyciąg narciarski i z niego zjechać.
- Poznaj swoje granice. Wybierz stoki i manewry, które odpowiadają Twojemu poziomowi umiejętności.
- Przestań, kiedy będziesz zmęczony. Wypadki są bardziej prawdopodobne, gdy jesteś zmęczony.
- Ubierz się w odzież termo aktywną. Ubrania wilgotne od potu mogą obniżyć temperaturę ciała. Noś oddychającą warstwę podstawową, jedną lub dwie warstwy izolacyjne oraz wodoodporną i wiatroszczelną warstwę zewnętrzną, aby zapewnić ciepło i suchość.
- Pozostań nawodniony. Pij wodę przed, w trakcie i po aktywności. Unikaj spożywania alkoholu, ponieważ zwiększa on ryzyko urazów.
Porady dla saneczkarzy
Jazda na sankach wydaje się to nieszkodliwą zimową rozrywką, w rzeczywistości stanowi bardzo poważne ryzyko. Niesie ze sobą uszkodzenia takie jak urazy głowy (czasami tak poważne jak urazowe uszkodzenie mózgu) i złamania. Oto wskazówki, by jazda na sankach była bezpieczna dla twojego dziecka:
- Urazy związane z sankami często wynikają z kolizji na końcu ścieżek. Upewnij się, że wzgórze, na które zjeżdża twoje dziecko, jest wolne od przeszkód i nie znajduje się w pobliżu drogi, parkingu, stawu, kijków itp.
- Niech dzieci same jeżdżą na sankach, a nie z rodzicem. Rodzice często myślą, że bezpieczniej jest zejść ze wzgórza z dzieckiem siedzącym przed nimi. Natomiast zwiększona waga oznacza większą prędkość zjazdu ze wzgórza, co może prowadzić do większych obrażeń.
- Inną częstą przyczyną obrażeń jest jazda na sankach w niewłaściwej pozycji. Upewnij się, że dzieci zejdą stopami w pozycji siedzącej, a nie głową na brzuchu.
- Trzymaj stopy w sankach i unikaj noszenia luźnych ubrań, które mogłyby zostać wciągnięte przez sanki.
- Użyj sań, którymi dziecko może sterować.

Jeśli dojdzie do obrażeń, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem w celu zapewnienia właściwego leczenia i gojenia. Po urazie i naprawieniu kości oraz zajęciu się więzadłami i naprężeniami mięśni dzieci muszą zostać w pełni zrehabilitowane.