Ból gardła to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, która regularnie dotyka nas w czasie sezonu infekcyjnego. Towarzyszy praktycznie każdemu przeziębieniu, a nieleczony może doprowadzić do poważnych stanów chorobowych, na czele z anginą i zapaleniem gardła. Jeśli czujesz, że łapie Cię ból gardła nie czekaj i sięgnij po sprawdzone sposoby, aby uśmierzyć ból i zwalczyć dolegliwość.
Przyczyny bólu gardła
Najczęstszą przyczyną bólu gardła są infekcje wirusowe. Pojawiają się one szczególnie w okresie jesiennym i wiosennym, czyli w sezonie wzmożonych infekcji. Bardzo popularną przyczyną bólu gardła, który pojawią się w szczególności nad ranem, jest suche powietrze w pomieszczeniu. Ta sytuacja ma miejsce najczęściej w okresie grzewczym. Ból gardła może być również rezultatem reakcji alergicznej lub wewnętrznego urazu. Choć najczęściej łączymy ból gardła z przeziębieniem lub grypą, może być także objawem wielu innych chorób: szkarlatyny, ospy czy różyczki.
Najskuteczniejsze preparaty na ból gardła
Kiedy czujemy, że łapie nas ból gardła warto sięgnąć na sprawdzone i skuteczne sposoby. W walce z dokuczliwym bólem sprawdzą się środki działające miejscowo na ból gardła i łagodzące podrażnienie. Warto zastosować płyn do płukania gardła o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym od aptekadlapacjenta.pl. Zwykle do płukania wystarczy jedna nakrętka płyny do płukania – około 50 ml płynu. Pamiętaj, aby nie połykać płynu. Płuczemy gardło przez kilkadziesiąt sekund, po czym wypluwamy płyn.
Doskonale sprawdzą się także aerozole do gardła, które znieczulają miejscowo. Wystarczy jedno, dwa psiknięcia w celu złagodzenia bólu. W celu ulżenia w długotrwałym bólu można stosować także tabletki do ssania. Dla dzieci znajdziemy preparaty smakowe, o łagodnym i owocowym smaku. Jeśli wraz z bólem gardła odczuwamy inne objawy pomóc mogą także inne środki bez recepty przeznaczone na przeziębienie. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem każdego leku dokładnie zapoznać się z jego ulotką.
Domowe sposoby na ból gardła
Infekcję związaną z bólem gardła można spróbować zwalczyć także domowymi sposobami. Doskonale sprawdzą się do tego płukanki roztworu wody z solą lub wodą utlenioną. Działanie przeciwbakteryjne wykazuje czosnek. Spróbuj rozgnieść kilka ząbków czosnku i dodać do kanapki. Podczas bólu gardła należy szczególnie dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijać co najmniej 2,5 litra wody dziennie. Mogą być to także owocowe, rozgrzewające herbaty o działaniu kojącym – np. z naparu z lipy lub malin. Jeśli ból gardła pojawia się z rana, jego przyczyną może być suche powietrze w pomieszczeniu. Spróbuj wywietrzyć pokój przed snem oraz nawilżyć pomieszczenie – za pomocą nawilżacza powietrza lub rozłożonych mokrych ręczników.
Nie lekceważ bólu gardła
Jeśli ból gardła utrzymuje się więcej niż kilka dni oraz nie słabnie, mimo stosowanych leków bez recepty, należy skonsultować się z lekarzem. Być może doszło do nadkażenia bakteryjnego, do leczenie którego niezbędny będzie antybiotyk. Nieleczony ból gardła może prowadzić do zapalenia gardła, anginy lub pojawienia się ropni migdałowych. Wówczas niezbędne będzie chirurgiczne usunięcie ropnia i kilkudniowy pobyt w szpitalu. Nie bagatelizuj bólu gardła i staraj się zapobiegać jego powikłaniom.