Nadmierne wypadanie włosów dotyka wiele osób. Jest on powszechnie kojarzony jako typowo męska przypadłość, jednak coraz częściej dotyka również kobiety. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że duża, utrzymująca się dłuższy czas utrata włosów to problem medyczny, z którym można podjąć walkę. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu, jakie choroby powodują przerzedzanie się czupryny i jak je leczyć.
Kiedy, mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów?
Zdrowy człowiek traci dziennie około 100 włosów. Jest to proces naturalny, który bezpośrednio wynika z cyklu życia włosa i nie powinien nas niepokoić. W cyklu życia włosa wyróżniamy trzy fazy. Pierwszą jest faza wzrostu. To właśnie w niej znajduje się większość naszych włosów (nawet około 90%). Trwa ona przeciętnie od 2 do 7 lat. Tuż po niej następuje tak zwana faza przejściowa, trwająca 2-3 tygodnie. W niej włos już nie rośnie. Ostatnia etap życia włosa to faza odpoczynku. W niej przez okres 2-3 miesięcy mieszek włosowy odpoczywa, a włos pozostaje w stanie niezmienionym. Końcowym etapem tej fazy jest jego wypadnięcie. U zdrowej osoby po zakończeniu jednego cyklu życia włosa, zaczyna się następny.
Problem pojawia się wtedy, gdy zaczyna wypadać nawet po kilkaset włosów dziennie, a nowe rosną słabo i w zmniejszonej ilości. Nadmierne wypadanie włosów to choroba, która może dotknąć wszystkich niezależnie od wieku i płci. Zapadają na nią zarówno dorośli, jak i dzieci. Jej przyczyny mogą być bardzo różne- od niedoboru witamin i minerałów spowodowanego złą dietą, poprzez nieodpowiednią pielęgnację, po poważniejsze problemy zdrowotne na przykład zaburzenia hormonalne. Aby ustalić przyczynę utraty włosów, powinniśmy wybrać się do lekarza dermatologa, który na podstawie postawionej diagnozy, zaproponuje nam metody walki z tym problemem.

Jak walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów?
Jeśli włosy wypadają z powodu niedoborów w organizmie, specjalista zaleci nam przyjmowanie suplementów diety, co pozwoli szybko uzupełnić braki witamin i minerałów. Powinniśmy też przyjrzeć się bliżej naszej codziennej diecie. Uzupełnijmy ją o surowe warzywa i owoce oraz bogate w dobroczynny dla włosów cynk, owoce morza i rośliny strączkowe. Przyczyną utraty włosów, może być również zbyt agresywna pielęgnacja- za częste farbowanie włosów chemicznymi farbami, rozjaśnianie, używanie prostownicy lub lokówki do włosów każdego dnia, nadużywanie mocno utrwalających środków do stylizacji fryzury. Warto ograniczyć zabiegi, jakim poddajemy nasze włosy. Sięgnijmy po naturalne łagodne szampony, środki do stylizacji ograniczmy do minimum, warto też zainteresować się coraz szerszą ofertą preparatów do farbowania włosów opartych na naturalnych wyciągach roślinnych, które nie niszczą włosów i nie podrażniają skóry głowy.
Co robić, kiedy wypadanie włosów jest spowodowane przez chorobę?
Niestety zdarza się, że duża utrata włosów pojawia się u osób, które stosują odpowiednią pielęgnację, a ich dieta jest zbilansowana. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być poważniejszy stan chorobowy. Najczęściej diagnozowane są łysienie androgenowe oraz łysienie plackowate.
Łysienie androgenowe.
Nawet do 95% przypadków znacznej utraty włosów spowodowana jest przez łysienie androgenowe. Choroba ta jest uwarunkowana genetycznie. Większość chorych to mężczyźni, jednak zachorowania zdarzają się także u kobiet. W przebiegu choroby mężczyźni najpierw zaczynają tracić włosy w okolicy skroni i czoła. Stopniowo łysienie przesuwa się w tył, co w efekcie powoduje, że włosy utrzymują się jedynie na bokach i z tyłu głowy.
U kobiet choroba przebiega nieco inaczej. Włosy przeważnie przerzedzają się na całej głowie jednocześnie i tworzą się tak zwane prześwity. U Panów choroba ta może się rozwinąć już nawet w bardzo młodym wieku (w okolicy 25 urodzin), z kolei u Pań łysienie tego typu pojawia się z reguły w okresie przekwitania. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w tym okresie w organizmie. Zmniejsza się produkcja estrogenów i wzrasta poziom androgenów. A bezpośrednią przyczyną utraty włosów w wyniku łysienia androgenowego jest nadwrażliwość na dihydrotestosteron DHT, będący pochodną testosteronu.

Walka z tą chorobą jest trudna. Bardzo dużą rolę odgrywa tu ogólna kondycja organizmu, zdrowe odżywianie i prowadzenie aktywnego trybu życia. Miejscowo zaleca się stosowanie na skórę głowy specjalnych preparatów, które pomagają niwelować negatywny wpływ DHT na mieszki włosowe. Dobrze jest też codziennie przez 15 minut masować skórę głowy szczotką z naturalnego włosia. Intensywne działanie jest w stanie spowolnić utratę włosów. Z pomocą przychodzą również nowoczesne zabiegi dermatologii estetycznej. Warto wybrać się na konsultację do specjalistycznej kliniki i poznać dostępne możliwości. Wielu pacjentów ze znaczną utratą włosów, decyduje się na ich przeszczep.
Łysienie plackowate.
To nadal bardzo tajemnicza i trudna do wyleczenia przypadłość. Ten typ łysienia dotyka około 2% osób zgłaszających się do lekarzy dermatologów, z powodu nadmiernego wypadania włosów. Choroba może mieć podłoże autoimmunologiczne. Organizm uznaje nasze własne mieszki włosowe za ciało obce i zaczyna je atakować. Powoduje to powstawanie w nich stanów zapalnych, a w efekcie wypadanie włosów. Lekarze uważają również, że przyczyn łysienia plackowatego można szukać w problemach naczyniowych w obrębie skóry głowy oraz w zaburzeniach psychologicznych, wywołanych przewlekłym lub nagłym bardzo silnym stresem.

Objawy choroby są bardzo charakterystyczne. Na głowie powstają mniejsze lub większe placki całkowicie pozbawione włosów. Choroba ta może pojawić się w każdym okresie życia. Szczególnie często dotyka ona dzieci i osoby młode. Może mieć charakter trwały lub przejściowy, kiedy utracone włosy odrastają, a po jakimś czasie problem powraca.
W zależności od wieku i stanu pacjenta lekarz może zaproponować różne metody leczenia. Mogą to być leki doustne, preparaty stosowane bezpośrednio na skórę głowy, fototerapia, krioterapia lub immunoterapia. Niezwykle ważny jest także zrównoważony tryb życia- zdrowe odżywianie i nauczenie się korzystania ze skutecznych sposobów walki ze stresem.
Gdzie szukać pomocy?
Jeżeli dotyczy nas nadmierne wypadanie włosów, nie załamujmy rąk i zamiast miesiącami stosować drogeryjne mało skuteczne środki na porost włosów, zwróćmy się po poradę do specjalisty dermatologa trichologa Jest to osoba zajmująca się diagnozowaniem oraz leczeniem dolegliwości związanymi ze skóra głowy oraz włosami. Choć nie we wszystkich przypadkach efekty leczenia są satysfakcjonujące, to wielu chorym można pomóc. Im szybciej zdecydujemy się na leczenie, tym lepiej, ponieważ łysienie znacznie łatwiej zahamować w początkowym jego stadium.
Innym rozwiązaniem może być mikro pigmentacja skóry głowy. W Polsce możemy znaleźć wiele klinik, które specjalizują się w tego typu usługach. Na czym polega mikro pigmentacja skóry głowy? W skrócie jest to zabieg, który poprzez umieszczenie specjalnego tatuażu medycznego maskuje miejscowe łysienie. Tatuaż taki wygląda jakbyśmy mieli krótko ostrzyżone włosy i wygląda bardzo realistycznie. Koszt takiego zabiegu kształtuje się w okolicach 1200-2000 zł w zależności od wielkości tatuażu.

Podsumowanie
Podsumowując, łysienie jest dosyć skomplikowaną przypadłością, której przyczyny mogą być różne. Dotychczas nie wynaleźliśmy jednego złotego środka na porost włosów. Najskuteczniejszą metodą w walce z łysiną wydaję się na dzień dzisiejszy zabieg chirurgiczny czyli przeszczep włosów. Alternatywą może być mikro pigmentacja skóry głowy, która maskuje wypadanie włosów. Tatuaż który imituje włosy wygląda bardzo realistycznie, wielu pacjentów sobie chwali takie rozwiązanie.