
Ginekologiczne problemy kobiece – co warto o nich wiedzieć?
Zdrowie intymne kobiet jest bardzo ważne, dlatego też należy o nie dbać. Kobiety, niezależnie od swojego wieku, mogą borykać się z różnego rodzaju problemami ginekologicznymi. Duże znaczenia ma więc monitorowanie zmian, jakie zachodzą w organizmie. Co zatem dobrze jest wiedzieć na temat kobiecych problemów ginekologicznych?
Na jakie problemy ginekologiczne mogą cierpieć kobiety? Jakie są ich główne przyczyny?
Problemy ginekologiczne, na które mogą cierpieć kobiety to dość szeroka grupa schorzeń. Zalicza się do nich między innymi: zaburzenia miesiączkowania, bolesne menstruacje, nieprzyjemny zapach z pochwy, nietrzymanie moczu, uczucie suchości w pochwie czy też świąd okolic intymnych. Jeżeli chodzi o problemy związane z menstruacją to mogą mieć one różne przyczyny. Rozregulowanie cyklu miesiączkowego może być wynikiem nadmiernego stresu lub przemęczenia. Do opóźnienia okresu może dojść także na skutek zaburzenia snu czy przeziębienia.
Czasami jednak przyczyną takiego stanu rzeczy są problemy z tarczycą lub zaburzenia związane z zespołem policystycznych jajników. Silne bóle miesiączkowe to dolegliwość, która najczęściej dotyka młodych kobiet. Zwykle występują one na początku krwawienia lub pojawiają się na krótki czas przed rozpoczęciem miesiączki, a ich przyczyną jest nadprodukcja prostaglandyn. Są to tak zwane bolesne miesiączki pierwotne. Ból, który pojawia się po okresie bezbolesnych menstruacji dotyczy natomiast bolesnych miesiączek wtórnych. Takie dolegliwości mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, stanami zapalnymi i stanami chorobowym, mięśniakami bądź anomaliami rozwojowymi macicy. Warto również wiedzieć, że niektóre problemy ginekologiczne, takie jak np. pieczenie pochwy, suchość w pochwie czy zmiana zapachu wydzieliny z dróg rodnych mogą być objawami infekcji intymnych.
Co jeszcze dobrze jest wiedzieć na temat problemów intymnych u kobiet? Jak można im zapobiegać?
Nieprzyjemne dolegliwości intymne takie jak stany zapalne pochwy, nadmierne upławy czy pieczenie w trakcie stosunku często wynikają z zaburzeń w mikroflorze. Do tego typu problemów może dojść na skutek niewłaściwej higieny intymnej, nieprawidłowej diety (zbyt bogatej w węglowodany proste), korzystania z toalet publicznych czy też uprawiania stosunków seksualnych bez zabezpieczenia.
Często przy problemach ginekologicznych stosuje się globulki dopochwowe, które przywracają komfort stref intymnych i mają szerokie spektrum zastosowania. Warto również zadbać o to, by wprowadzić do swojego życia zasady prawidłowej higieny intymnej. Pamiętajmy o tym, że podmywanie zawsze powinno odbywać się w kierunku od sromu do odbytu. Do mycia miejsc intymnych lepiej nie używać myjek ani gąbek, które mogą być siedliskiem różnego rodzaju patogenów. Niewskazane jest również stosowanie silnie perfumowanych kosmetyków do kąpieli. Takie środki mogą mieć negatywny wpływ na wrażliwe okolice intymne. Bardzo ważną kwestią jest także noszenie prawidłowo dopasowanej bielizny. Najlepiej jest wybierać tą przewiewną, wykonaną z naturalnych materiałów, takich jak np. bawełna.