Opalanie w solarium to sprawdzony sposób na równomierną opaleniznę przez cały rok. Dlatego też coraz więcej osób korzysta z takiej metody ulepszenia swojego wyglądu. Jednocześnie z wizytami w solarium wiąże się wiele kontrowersji oraz wątpliwości. Jedną z nich jest chociażby kwestia związana z tym, czy po solarium można się kąpać. Jest grupa osób, która twierdzi, że w efekcie bezpośredniego kontaktu z wodą opalenizna po prostu się zmyje. W rzeczywistości takie zjawisko nie ma naukowego uzasadnienia i nie występuje w rzeczywistości. Sprawdź więc jak opalenizna uzyskana w solarium zareaguje, gdy po powrocie do domu weźmiesz prysznic!
Zatem, czy po solarium można się kąpać?
Nie ma żadnych przeciwwskazań co do kąpieli po wyjściu z solarium. Prysznic bezpośrednio po opalaniu nie wpływa negatywnie na efekt końcowy. Wręcz przeciwnie, pomaga nawilżyć odwodnioną skórę. Jednak temperatura wody musi być wtedy optymalna – ani za wysoka, ani zbyt niska.
Nie ważne więc, czy czeka Cię dopiero pierwsza wizyta w solarium, czy też kolejny raz skorzystasz z tej metody opalania – warto, abyś dowiedział się jak bezpiecznie zapewnić sobie atrakcyjną opaleniznę.

W tym celu istotne może okazać się zdobycie wiedzy związanej z wadami oraz zaletami takiego opalania, przygotowaniem swojego ciała do wizyty w solarium, jak również produktami kosmetycznymi, które zaleca się zastosować po zakończonym zabiegu.
Kąpiel po solarium – dlaczego warto ją wykonać?
Stwierdzenie, że po wyjściu z solarium można umyć się dopiero po upływie kilku godzin, jest nieprawdą. Uzasadnienie całkowicie odmiennego działania, wskazującego, że prysznic po opalaniu jest jak najbardziej wskazany, jest zauważalne na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim warto zapamiętać, że pomimo iż w trakcie kąpieli dochodzi do naturalnego procesu złuszczania się naskórka, kontakt z wodą nie odbarwia komórek ulokowanych w głębszych warstwach skóry. A to właśnie tam odbywa się tak zwana pigmentacja właściwa, która w głównej mierze odpowiada za nadanie brązowego kolorytu naszej skórze.

Ponadto prysznic po wizycie w solarium jest ważny także ze względów higienicznych. To idealny sposób na odświeżenie się oraz zmycie z ciała pozostałości po wykorzystanych kosmetykach do opalania, które zbyt długo utrzymywane na skórze zatykają pory. Kąpiel łagodzi podrażnienia, a także poprawia kondycję wysuszonej skóry poprzez uzupełnienie ewentualnych niedoborów wody. Po prysznicu należy delikatnie osuszyć się ręcznikiem, warto także nałożyć na powierzchnię całego ciała balsam, który nawilży skórę oraz przedłuży trwałość uzyskanej opalenizny.
Jak przygotować się do opalania w solarium?
Przede wszystkim należy przeanalizować czy można skorzystać z takiego zabiegu – w tym celu warto udać się do lekarza. Jeśli specjalista wyrazi zgodę, należy rozpocząć poszukiwanie sprawdzonego solarium, w którym pierwsze skrzypce powinien odgrywać bezpieczny oraz wysokiej jakości sprzęt, jak również wykwalifikowany personel, który zadba o higieniczne opalanie. Na dzień przed udaniem się do solarium należy wykonać peeling całego ciała, który usunie martwy naskórek.

W następnej kolejności niezbędne jest przygotowanie swojej skóry, a przede wszystkim oczyszczenie jej z makijażu (można użyć do tego rękawicy do demakijażu) oraz innych kosmetyków i substancji chemicznych. Na moment przed rozpoczęciem opalania warto nawodnić organizm i nałożyć na skórę kosmetyki dostosowane do opalania w solarium, tutaj polecam krem do opalania się w solarium, który jest specjalnie do tego przeznaczony.
Kto nie powinien korzystać z solarium?
Solarium nie jest jednak dla wszystkich. Istniej co najmniej kilka przeciwwskazań do korzystania z takiej formy opalania się. Jednym z nich jest młody wiek – dzieci oraz młodzież poniżej 18 roku życia nie mogą chodzić do solarium. Innym ograniczeniem w tym zakresie jest bardzo jasna karnacja, bielactwo, nadwrażliwość na promienie ultrafioletowe lub uczulenie na słońce. Przeszkodami, na które także warto zwrócić uwagę są: miesiączka, ciąża oraz karmienie piersią.
Ponadto z takiej formy opalania powinny zrezygnować osoby z niezagojonymi ranami i tatuażami, jak również posiadające na powierzchni swojej skóry liczne przebarwienia, piegi, znamiona oraz pieprzyki. Jeśli na co dzień stosuje się kosmetyki z dodatkiem retinolu lub kwasów BHA i AHA lepiej jest znaleźć inny sposób na zdobycie atrakcyjnej opalenizny. Również niektóre choroby sprawiają, że wizyta w solarium nie jest możliwa. Są to na przykład schorzenia takie jak: epilepsja, łuszczyca, nadciśnienie, cukrzyca, opryszczka lub trądzik różowaty. Pamiętanie o tych przeciwwskazaniach i stosowanie się do nich w praktyce pozwala uniknąć przykrych skutków wynikających z wizyty w solarium.
Czy korzystanie z solarium jest zdrowsze niż naturalne opalanie?
Nie, nie jest. Podczas naturalnych kąpieli słonecznych koloryt naszej skóry jest nadawany przez promieniowanie UVA i UVB. Natomiast w solarium skóra staje się brązowa dzięki kontaktowi z ogromną dawką promieniowania UVA, które jest dużo bardziej szkodliwe niż UVB.

Wady opalania w solarium
Opalanie w solarium posiada kilka mankamentów, które wyraźnie przemawiają za tym, aby unikać takiej formy opalania. Są to na przykład:
- Występowanie licznych przebarwień
- Nadmierne wysuszenie skóry
- Łuszczenie się naskórka
- Pojawienie się większej ilości zmarszczek
- Możliwość uzależnienia się od opalania
- Przedwczesne starzenie się skóry i utrata jej elastyczności
- Poparzenia skóry
- Utrata zdrowego wyglądu włosów
- Zwiększona łamliwość paznokci
- Przekształcenie się pieprzyków w zmiany nowotworowe
- Podniesienie ciśnienia tętniczego krwi
Czy solarium może wywołać reakcję alergiczną?
Solarium może wywołać alergię. Podczas takiego opalania skóra w krótkim czasie ma bezpośredni kontakt z dużą dawką promieniowania UVA. Nasila się wtedy ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji organizmu, takich jak przebarwienia i zaczerwienienia skóry oraz wysypki.
Zalety korzystania z solarium
Wizyty w solarium mają także wielu zwolenników. Jako zalety takiego opalania wskazują oni następujące kwestie:
- Radość z opalenizny przez cały rok
- Atrakcyjny wygląd
- Równomierne zbrązowienie skóry
- Szybkie uzyskanie opalenizny
- Poprawa samopoczucia
- Szansa na zrelaksowanie się
- Możliwość stopniowego przygotowania skóry na kontakt z letnim słońcem
- Stymulacja produkcji witaminy D
- Możliwość dopasowania dawki promieni UV do konkretnego typu skóry
- Obniżenie stresu
Czy solarium leczy trądzik?
Częste opalanie w solarium nie niweluje problemów z trądzikiem. Choć początkowo nasza uwaga może zostać uśpiona, ponieważ skóra wydaje się gładsza, wraz z kolejnymi zabiegami cera wysycha. Motywuje to gruczoły łojowe do jeszcze bardziej intensywnej pracy i pojawiania się nowych wyprysków.
Najważniejsze zasady opalania w solarium
Wizyta w solarium to najprostszy sposób na uzyskanie szybkiej opalenizny. Warto jednak zadbać, aby taki zabieg był bezpieczny i nie odbił się negatywnie na stanie naszego zdrowia. Dlatego też niezbędne jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami korzystania z solarium. Podstawową kwestią jest zachowanie równowagi. Oprócz tego najważniejsze są na przykład następujące reguły: dopasowanie długości zabiegu do fototypu skóry, nieprzekraczanie bezpiecznego czasu opalania, używanie okularów ochraniających wzrok przed promieniowaniem UV, osłonienie brodawek piersiowych, zdjęcie biżuterii oraz wyjęcie soczewek kontaktowych.
Jak rozpoznać swój fototyp?
Fototyp skóry, czyli numeryczny schemat klasyfikacji koloru ludzkiej skóry, ma duży wpływ między innymi na długość opalania w solarium. Warto więc sprawdzić, który z 6 typów skóry się posiada oraz jak nasza skóra reaguje na promieniowanie ultrafioletowe:
- I typ Celtycki – cechuje się bardzo jasną, wręcz bladą karnacją oraz dużą ilością piegów. Taka skóra niemal nigdy się nie opala i zawsze ulega oparzeniom.
- Typ II Północnoeuropejski – wyróżnia się jasną cerą, trudno ją opalić, natomiast oparzenia pojawiają się dosyć często.
- III typ Środkowoeuropejski – w tym przypadku skóra ma kremowy odcień, wykazuje dużą odporność na poparzenia, opala się bardzo delikatnie.
- Typ IV Południowoeuropejski – taka skóra zawsze jest pięknie opalona, rzadko ulega oparzeniom, a jej barwa jest jasnobrązowa lub oliwkowa.
- V typ Azjatycki i Północnoafrykański – taki fototyp szybko się opala, jednocześnie bardzo rzadko ulega oparzeniom, naturalny kolor skóry to ciemny brąz.
- Typ VI Afrykański – to ciemnobrązowa lub niemal czarna skóra, nigdy nie opala się, jak również nie ulega poparzeniom.
Ile kosztuje wizyta w solarium?
Koszty wizyty w solarium uzależnione są od miejsca, w którym wykonuje się zabieg, jak również czasu jego trwania. Przeciętnie cena jednej minuty opalania mieści się w przedziale 1zł do 1,5 zł.
Jak często można chodzić do solarium?
Przerwa pomiędzy jedną a drugą sesją opalania w solarium powinna wynosić przynajmniej 48 godzin. A więc codzienne wizyty w solarium są po prostu wykluczone. Natomiast konkretny czas pojedynczego zabiegu uzależniony jest od kilku czynników. Są to przede wszystkim: rodzaj lamp opalających wykorzystywanych w danym miejscu, intensywność dotychczasowej opalenizny, fototyp skóry oraz fakt, czy wizyta w solarium jest pierwszą, czy też którąś z kolei. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystało się z takiego sposobu opalania, dawka promieniowania nie może być zbyt drastyczna. Pierwsza sesja nie powinna więc trwać dłużej niż 5 minut. Natomiast kolejne wizyty mogą być stopniowo wydłużane. Najbezpieczniej jest pojawiać się w solarium raz w miesiącu.
Czy w solarium można stosować te same preparaty kosmetyczne co na plaży?
W solarium nie należy stosować kosmetyków identycznych do tych, które nakłada się na swoją skórę podczas kąpieli słonecznych na świeżym powietrzu. Do solarium należy zabierać ze sobą profesjonalne preparaty przystosowane do takiej formy opalania.
Pod tym linkiem możecie znaleźć dobry krem do opalania w solarium.
Jakie kosmetyki warto zabrać ze sobą do solarium?
W solarium należy korzystać z wysokiej jakości kosmetyków, dedykowanych właśnie takiemu sposobowi opalania. Ich główną cechą charakterystyczną jest fakt, że wspierają proces brązowienia ciała, jak również odżywiają skórę, która w solarium ma kontakt z wyjątkowo dużą dawką promieniowania. Kosmetyki używane w solarium są aktywatorami wspomagającymi sztuczne opalanie. Przyspieszają cały proces, jednocześnie nawilżając ciało. Warto także używać balsamy niwelujące suchość skóry oraz pomadki ochronne do ust. Po wyjściu z solarium zaleca się stosować kosmetyki pielęgnujące, które na długo utrwalą uzyskany kolor skóry.
Tanoreksja – uzależnienie od opalania
Tanoreksja to groźne uzależnienie. Przejawia się nadmiernym opalaniem – na skąpanej w słońcu plaży, a przede wszystkim w solarium. Najczęściej tego typu problem dotyka młode kobiety, które zaślepione są kreowanym w mediach wyidealizowanym kanonem piękna. W wyniku tego żyją w przekonaniu, że tylko z mocną opalenizną mogą prezentować się atrakcyjnie. Poczucie własnej wartości buduje właśnie ten element ich wizerunku. Jednak coraz częściej taka przypadłość dopada także mężczyzn jednocześnie uzależnionych od ćwiczeń na siłowni.
Letnią porą, aby uzyskać taki efekt, tanorektycy korzystają z uroków naturalnego słońca. Natomiast w okresie roku, w którym nie mogą liczyć na działanie promieni słonecznych często chodzą do solarium. Początkowo wygląda to dosyć niewinnie. Jednak z biegiem czasu sporadyczne wizyty zamieniają się w nawyk, a tanorektyk odwiedza solarium nawet kilka razy w tygodniu i wydłuża czas opalania. Takie zachowanie wynika z faktu, iż osoba uzależniona uważa, że cięgle jest zbyt blada. W rzeczywistości zwykle wyróżnia się z tłumu swoją ciemnobrązową opalenizną. Podobnie jak w przypadku innych form uzależnień, osoba borykająca się z takim problemem nie zauważa go, dlatego niezbędne jest wsparcie jej i okazanie odpowiedniej pomocy.
Podsumowanie
Korzystanie z solarium posiada zarówno liczne wady, jak i zalety. Kluczem do korzystania z tych ostatnich jest opalanie się z rozwagą. W tym zakresie rozsądek oraz umiar powinny stać się podstawą – pamiętaj, co za dużo to niezdrowo. Jeśli więc nie zaliczasz się do grupy osób, które w ogóle nie powinny uczęszczać do solarium, możesz od czasu do czasu opalać się właśnie w taki sposób. Jednak pamiętaj, aby odpowiednio przygotować się do takiego zabiegu oraz nie wykonywać go zbyt często. Pojedyncze sesje nie mogą trwać za długo. Natomiast po wyjściu z solarium musisz zadbać o staranną pielęgnację skóry, która sprawi, że atrakcyjna opalenizna utrzyma się przez długi czas. Przestrzeganie zasad bezpiecznego opalania jest najważniejsze. A więc zapamiętaj jak najwięcej z nich i wykorzystuj je w praktyce. Dzięki temu nie zaszkodzisz swojemu zdrowiu oraz wyglądowi.